MARTIN A GABRIELA TÓTHOVI

Pred:

125kg

Po:

87kg

Rozdiel:

38kg

„Zvládli sme to! A prvé výsledky sa dostavili veľmi rýchlo.“

Ja som mladý, štíhly, atraktívny a zdravý muž, ktorý má krásnu, štíhlu, atraktívnu a zdravú manželku. Skôr, ako som sa však k tejto vete dopracoval, prešiel som aj vzostupmi a pádmi v boji s kilami navyše. Pribral som až na 125 kg. Moja hmotnosť bola zložená prevažne z tuku (vtedy som hovorieval, že som mocný chlap). Aj keď som dokázal športovať, moje brucho bolo veľké, nosieval som konfekčnú veľkosť 58 až 60 alebo XXXL a objavili sa aj prvé zdravotné komplikácie. Tu niekde sa pomaly a neodvratne začal koniec môjho starého „JA.“

Jedol som veľa, nezdravo a nepravidelne

Býval som chudé hyperaktívne dieťa s otlčenými kolenami a z času na čas mi museli lekári pichnúť B12tku, aby som nebol vychudnutý. Neskôr mi jedlo zachutilo až príliš a odvtedy to bolo s mojou hmotnosťou ako na hojdačke. Vždy som niečo schudol, potom zas raz toľko pribral a od puberty to už len pribúdalo. „Vypapkal“ som sa až na 136 kíl. Samozrejme som sa chcel páčiť dievčatám a tak som veľa športoval – posilňovňa, beh, bicykel, hokejbal, hokej, až kým moja váha nezostala stabilná na 125 kilogramoch. Keďže som jedol veľa, nezdravo a navyše nepravidelne, nevedel som sa pohnúť s váhou dole ani pri tak aktívnom športovaní. Ničil som si kolená a niekedy som mal pocit, že ma skolí infarkt, keď som nevládal dýchať.

Môj kolega sa mi neustále posmieval, aby som schudol

Je pravda, že som bol stále zadýchaný, do toho prišli nejaké infarkty mojich rovesníkov a tak som začínal premýšľať. A zrazu prišiel ten deň, keď som po bedmintone, ktorý s kolegom spolu hrávame, skočil na váhu. Váha ukázala to definitívne číslo 125 a môj kolega nazerajúci spoza môjho ramena zahlásil zvýšeným hlasom a nesmierne pateticky: „Umreš!!!“. Keď som sa na neho so smiechom pozrel, dal mi vážny návrh – stávku. Ak schudnem za rok 30 kíl, vyhrám sadu kvalitných značkových Rumov z Kuby v hodnote 400 Eur. No nekúp to! Na kvalitné Rumy zberateľskej hodnoty sa predsa neumiera.

Prišiel som domov a moja manželka hneď spustila, aby sme spolu schudli a zhodili tie kilá, čo máme navyše. A to už nie je náhoda! Bola nešťastná a v podstate stále smutná z toho, ako vyzerala po tehotenstve a pôrode nášho syna. Nosila nadmerné veľkosti oblečenia a stále chodila v čiernej. Sľúbili sme si teda s úplnou vážnosťou, že to spolu zvládneme. Dnes si myslím, že sme obaja nielen o sebe, ale aj o sebe navzájom naozaj pochybovali. Prišli sme do Kliniky pre redukciu hmotnosti a neveriacky pozerali na tie usmiate tváre nutričných poradkýň, ktoré tvrdili, že to hravo zvládneme. Neboli sme totižto jediní, ktorým sa nedarilo schudnúť a ktorí sa s obľubou odvolávali na výhovorky typu – že je to „dedičné“ či na zlý metabolizmus alebo že priberáme aj z čistej vody. Podľa nich bol náš problém s nadváhou riešiteľný a to nás oboch povzbudilo. A tak sme naštartovali prvý deň nášho nového života bez tučnoty. Netvrdili nám, že sa stane nemožné za tri dni ani nesľubovali zázraky na počkanie, ale ubezpečili nás, že prvý a najdôležitejší krok, ktorým je rozhodnutie, máme už za sebou. Odniesli sme si so sebou hotové jedlá vo forme koktailov, polievok a hlavných jedál a pustili sme sa odhodlane do spoločného chudnutia. S odstupom času môžem potvrdiť, že to nebolo ťažké, ale na oboch kríza prišla. Na manželku hneď v začiatkoch a neskôr aj na mňa. Podržali nás nutričné poradkyne na našich pravidelných kontrolách a poradili nám, ako zvládnuť rôzne situácie a stavy. No a so ženou sme si naozaj vážne sľúbili, že to zvládneme. Zocelilo nás to aj v manželstve, ľúbime sa a stojíme jeden pri druhom ešte viac.

Zvládli sme to! A prvé výsledky sa dostavili veľmi rýchlo.

Veľkou výhodou je, že táto forma diéty nie je založená na hladovke. Niektoré jedlá NutriFood sme si naozaj obľúbili a naučili sme sa fungovať s pravidelným prísunom potravy. Dovtedy sme vždy žili veľmi rýchlo aj čo sa týka stravovania, veľa sme fungovali na sladkostiach a rôznych chuťovkách. Začali sme jesť množstvá zeleniny a objavili sme nové chute, ktoré sú vynikajúce a ľutujem, že sme ich dovtedy nepoznali a neskúsili. Ale čo bolo najdôležitejšie – kilá išli skutočne dole. 

Za 5 mesiacov sme obaja spolu zhodili cca 76 kíl. 

Zlepšili sa moje zdravotné problémy a mojej žienke navyše pribudli pekné krivky. Manželke kupujem šaty (nosí šaty a sukne, ktoré predtým nenosila) veľkosti 38. Ja som schudol 38 kíl. Dnes športujeme 6 dní v týždni. Ráno máme nastavený budík a o 6.00 si obliekame bežecké oblečenie, obúvame tenisky a ideme si spolu zabehnúť 5km. Najbližšie budeme hviezdiť na polmaratóne a na budúci rok na Spartan race. Obaja vyzeráme fakt dobre a aj sa tak cítime. Sme sebavedomí, vyrovnaní, šťastní a máme neuveriteľné množstvo energie.

A čo na tom môj kolega a naša stávka? Samozrejme počas celých päť mesiacov sa mi posmieval, že som neschudol a ako to určite nezvládnem a že to nedám. Teraz už šetrí, aby mohol naplniť našu stávku. Mojou najväčšou výhrou však naďalej zostáva moje nové „JA“ bez zdravotných komplikácií a v konfekčnej veľkosti M.