Svetový deň zdravia: odpovedzte si úprimne na jednu otázku

Opäť je tu ten deň. Deň, ktorý sa koná každoročne a deň, kedy by sme sa mali aspoň na malú chvíľočku zamyslieť a popremýšľať trochu o tom najdôležitejšom, čo máme – o zdraví.

Naše zdravie je tu pre nás každý deň, pomáha nám fungovať a žiť, a predsa je to tak krehký pojem, ktorý môže byť v sekunde preč. Aj preto posledných 71 rokov patrí siedmy apríl Svetovému dňu zdravia, ktorý vyhlasuje WHO a ktorý sa pravidelne koná pri príležitosti jej vzniku v roku 1948.

Zamyslite sa, nie zajtra, nie večer keď budete v pokoji doma, ale zamyslite sa práve teraz: naozaj robíte pre svoje zdravie všetko len to najlepšie? 

VEDELI STE, ŽE…

…podľa WHO sú kardiovaskulárne poruchy najčastejšia príčina úmrtí na svete? Že medzi rokmi 2030 až 2050 môžu klimatické zmeny zabezpečiť nárast úmrtí až o 250 000 úmrtí ročne? Že väčšina svetovej populácie, žije práve v krajinách, kde zabíja obezita a nie podváha? Podľa posledného výskumu malo v roku 2016 nadváhu až 39% populácie, čo je takmer neuveriteľná polovica? Ak sú pre vás tieto fakty rovnako alarmujúce ako pre nás, čítajte ďalej.

NEVNÍMAJTE OBEZITU LEN OČAMI

Smutný a strašidelný fakt je, že zdravie si viete ničiť aj každý deň, v podstate každé 2 -3 hodiny, a ani o tom nemusíte vedieť. Tony bieleho pečiva na raňajky, mastné vyprážané obedy, polotovary na večeru či sladené nápoje – to všetko projektuje bežné stravovacie návyky dnešného človeka.

Aktuálne môžeme právoplatne povedať, že obezita je taktiež vnímaná ako svetová pandémia.

„U chorých ľudí s chronickým ochorením obličiek je obezita často spojená s metabolickým syndrómom, sprievodnou dyslipidémiou, inzulínovou rezistenciou a hypertenziou. V žiadnom dostupnom experimentálnom ani klinickom výskume však nebola preukázaná zmenená rola tukového tkaniva u chorých so zlyhaním obličiek vrátane zmien na bunkovej úrovni,“ vysvetľuje Vladimír Teplan, obezitológ, nefrológ a medicínsky odborný garant výživových a redukčných programov NUTRI FOOD PLAN. Z toho vyplýva, že hoci veľa ľudí rieši prioritne ako schudnúť, ako dodržať nastavenú diétu, ako dostať svoje telo do formy, zabúda pri tom na to, že okrem výzoru môže byť výrazne poškodené aj zdravie. Tukové tkanivo je najväčšia endokrinná žľaza v tele obéznych pacientov s chorobami obličiek,“ uvádza doktor Teplan.

Skrytý strašiak

Obézny človek o sebe zmýšľa v prvom rade z hľadiska výzoru, čo je, samozrejme normálne. K výzoru sa však ešte pridružia aj zdravotné problémy ktoré mnohokrát našťastie otvoria človeku oči. Stále je však na svete mnoho ľudí aj takých, pri ktorých obezita nie je spojená prakticky so žiadnymi zdravotnými problémami, čo je v konečnom dôsledku najväčšie zlo. Okrem srdca a ciev totiž môže obezita drancovať aj vaše kosti či nervovú sústavu.

DVA VEĽKÉ VÝKRIČNÍKY!!

Zrejme už tušíte, že najviac ohrozené orgány obezitou sú srdce, cievy a mozog. Už mnoho výskumov preukázalo priamy vzťah medzi body mass index (BMI) a infarktom myokardu. BMI predstavuje index telesnej hmotnosti, ktorý slúži na určenie zdravotného rizika obezity. Vo všeobecnosti platí, že čím vyšší je tento index, tým viac na vás môže číhať pravdepodobnosť infarktu. Avšak ďalším veľmi dôležitým ukazovateľom, pravdepodobne ešte dôležitejším je pomer pásu a bokov, a teda WHR, ktorý vie jasne ukázať aj proporčné problémy vašej postavy, teda kde sa tuk ukladá výraznejšie.

Po hypertenzii (vysoký krvný tlak) a diabetes, patrí obezita k hlavným rizikovým faktorom cievnej mozgovej príhody. Štúdia The Stroke Prevention inYoung Adults prebiehala v období 1992-2008 v 3 periódach. Jej cieľom bolo sledovať cievnu mozgovú príhodu u osôb vo veku 15-49 rokov. Sledovania sa zúčastnilo 1201 osôb s cievnou mozgovou príhodou a 1154 jedincov, ktorí boli v kontrolnom súbore. Všeobecne musíme zdôrazniť, že hoci pacienti po cievnej mozgovej príhode boli starší, viac fajčili, mali vyššie hodnoty hypertenzie a výskytu diabetu mellitu 2. typu, mali aj vyššie BMI. Výsledkom tejto rozsiahlej štúdie bol záver o nutnom vyhľadávaní mladých osôb s rizikovými faktormi cievnej mozgovej príhody, najmä so všetkými rizikami obezity.

AKO SA BRÁNIŤ

Nie, nechceli sme vás týmto článkom vyľakať, a hoci na svoje zdravie by ste mali myslieť prioritne každý deň, kedy, keď nie dnes je najlepší a zároveň tak symbolický moment pre zmenu životného štýlu, pre nový „zdravotný“ začiatok?

Strava, pohyb, spánok, pitný režim ale niekedy aj odborný dozor

Toto je 4 + 1 základných krokov, bez ktorých to jednoducho nepôjde. Keďže NUTRI FOOD PLAN sa špecializuje práve na zdravé potraviny na chudnutie, dajte na naše rady. Kvalitné ovsené kaše plné vlákniny ráno podporia vaše črevá, hlavné jedlo ako cestoviny či palacinky so špeciálnymi nutričnými hodnotami na obed zas dodajú potrebnú silu a zdravá výživná polievka na večeru vám dostatočne obmäkčí chuťové poháriky, aby ste už nemuseli vyjedať žiadny chipsy, iba ak tiež tie naše – zdravé bielkovinové. No a samozrejme, pre tých, ktorí majú problém najmä so sladkosťami, sú tu aj rôzne sladké dobrôtky. Ešte k tomu pridajte poháre čistej vody v dostatočnom množstve, pravidelný pohyb na čerstvom vzduchu podľa vašich schopností a nový životný štýl sa čoskoro pozitívne prejaví aj na vašom zdraví. Samozrejme okrem zdravých nutrične vyvážených potravín MRP NutriFood nesmiete zabúdať ani na zdravé stravovanie po diéte, no toto všetko vás naučia naši výživoví poradcovia. Okrem toho, že s vami budú prechádzať celým chudnutím, vám tiež zostavia jedálniček na mieru a navigujú vás, ako sa správať v novom tele tak, aby ste nespadli späť do toho starého.

Veríme, že sme vám trošku objasnili, v čom vlastne spočíva základná hrozba obezity, a tiež, že budúci rok si už na Svetový deň zdravia budete môcť povedať, že svojmu zdraviu doprajete skutočne len to najlepšie.

Sociálne médiá

Najobľúbenejšie články

NEWSLETTER

Nepremeškajte exkluzívny prístup k novinkám, súťažiam alebo akciám. Prihláste sa!