Známa lekárka radí, ako schudnúť RÝCHLO a BEZPEČNE

Žijeme rýchlu dobu, kedy chceme aj rýchle výsledky. Chudnutie nevynímajúc, a to aj bez ohľadu na to, či chudneme kvôli vysnívanej postave, alebo zo zdravotných dôvodov. Vysoký krvný tlak, cukrovka, problémy s počatím, predoperačná príprava či jednoduchšia rekonvalescencia, to všetko sú prípady, kedy musia ísť prebytočné kilá nekompromisne dolu. Známa diabetologička a internistka, MUDr. Katarína Černá, PhD MPH, MBA MHA hovorí o hlavných dôvodoch, prečo sa nám nedarí schudnúť a radí, ako to zvládnuť.

S NADVÁHOU A OBEZITOU SA SPÁJA AŽ 236 CHRONICKÝCH OCHORENÍ 

Približne dve tretiny dospelej slovenskej populácie trpí nadváhou. Obezitou trpí jeden zo štyroch mužov a jedna zo štyroch žien. „S obezitou sa spájajú celé desiatky až stovky ďalších pridružených ochorení. Existujú údaje, ktoré hovoria až o 236 chronických ochoreniach súvisiacich s nadváhou a obezitou. Zdravie nevzniká v nemocniciach, ale v prvom rade doma, u každého z nás.”

HLADOVANIU SA VYHNITE, JEDZTE PRAVIDELNE

Mnohí si myslia, že ak začnú hladovať, rýchlo schudnú. „Omyl. Vyhladované telo si okamžite začne vytvárať zásoby na horšie časy a živiny začne ukladať do tukov. Rozvrátený metabolizmus sa snaží dostať do normálu a pri prvej príležitosti si doplní všetky deficity, navyše ešte rýchlejšie. Tento jav poznáme ako „jojo efekt“, čiže opätovné priberanie. Preto by sme mali jesť menšie porcie, ale o to častejšie. Odporúča sa 5-6 jedál denne, v pravidelných intervaloch, po 3 až 4 hodinách.“

POZOR NA ROZVRAT METABOLIZMU 

Namiesto toho, aby sme prestali priberať obmedzením stravy a zaradením denného pohybu, chceme schudnúť rýchlo a siahame po „zrýchlených“ intenzívnych postupoch a pochybných prostriedkoch. Ich cieľom je dosiahnuť okamžité schudnutie, bez nutnosti venovať mu náležitú pozornosť. „Potrebná zmena životného štýlu však zaberá čas. Preto ľudia radšej riskujú. Takmer všetky bežne známe „módne“ diéty sú výživovo nebezpečné, chýbajú v nich základné výživové zložky alebo ich pomer je nesprávny. Ako špecialistka na oblasť výživy, porúch metabolizmu, obezity, endokrinológie a diabetológie viem, aké škody dokáže napáchať nesprávna diéta na zdraví človeka.” Chudnutie môže byť rýchle. Ale malo by byť v prvom rade bezpečné a jeho výsledky trvalo udržateľné.

AKÚ DIÉTU SI VYBRAŤ?

Len nutrične vyvážené redukčné programy s vhodným pomerom živín môžu zabezpečiť bezpečné chudnutie. Ale málokto má čas tráviť každý deň nakupovaním a prípravou tých správnych potravín. Žiaľ, aj preto tú pracnosť to mnohí rýchlo vzdajú. „V snahe dať svojim pacientom konkrétne rady, som sa stala odbornou medicínskou garantkou redukčných a výživových programov NUTRI FOOD PLAN. Tieto nutrične vyvážené programy ako jediné na Slovensku, spĺňajú prísnu legislatívu a nariadenia EÚ pre plnohodnotnú náhradu celodennej stravy. Rýchle výsledky klientov, stoja na klinicky testovaných a lekársky overených nízkoenergetických potravinách NutriFood MRP, s presne nastaveným komplexom živín. Nie sú to teda žiadne potravinové či výživové doplnky, ale skutočné potraviny plnohodnotne nahrádzajúce celodennú stravu. Jedlá a nápoje NutriFood MRP sa dajú získať len na základe vstupného vyšetrenia a odporúčaní výživového poradcu, ktorého si môžete vybrať na stránke www.nutrifood.sk.”

JEDNODUCHŠIE TO UŽ ANI NEJDE!

V ponuke tejto značky sú zaradené aj kompletné, vysoko bielkovinové jedálničky pre redukciu a optimalizáciu hmotnosti, radu NutriFood Keto. Vhodný redukčný program si každý dokáže zvoliť vďaka online BMI kalkulačke (nutrifoodketo.sk). Potraviny si objednáte cez internet a prídu vám až domov. Nič nevaríte, všetko máte hneď poruke. Pohodlnejšie to už asi ani nejde. „Oba programy sú zostavené zo 4 fáz zabezpečujúcich efektívne chudnutie tak, aby bolo možné prestúpiť z redukčného programu na nutrične vyvážený jedálničekCieľom totiž nemá byť len rýchle schudnutie, ale najmä dlhodobé udržiavanie hmotnosti.”

Sociálne médiá

Najobľúbenejšie články

NEWSLETTER

Nepremeškajte exkluzívny prístup k novinkám, súťažiam alebo akciám. Prihláste sa!