Ako ovplyvniť plodnosť vhodnou výživou?

Príčin zníženej plodnosti je viacero. Odhliadnuc od geneticky podmienených činiteľov, musíme brať do úvahy aj príčiny potenciované negatívnymi faktormi odvíjajúcimi sa od nesprávne nastaveného životného štýlu, na ktoré má vplyv každý jednotlivec. V minulosti sa potenciálnym vplyvom životného štýlu (a nedostatkom v stravovaní) na plodnosť, venovalo málo pozornosti. Avšak so súčasným nárastom metabolických ochorení vzrástol záujem o molekulárne mechanizmy ovplyvňujúce plodnosť jednotlivca. Konzumáciou nutrične hodnotnejšej stravy, máme väčšiu šancu získať užitočné výživné zložky, ktoré naše telo potrebuje pre správne fungovanie, vrátane fungovania reprodukčného systému.

Môže byť obezita dôvodom zníženej plodnosti?

Nielen obezita, ale už aj výraznejšia nadváha, môžu byť príčinou problémov s počatím. Popredný slovenský urológ a sexuológ, MUDr. Dubravický, hovorí, že: „výrazný nadbytok tuku môže u žien vyvolať hormonálnu nerovnováhu, rozbiť menštruačný cyklus či viesť k úplnej strate ovulácie. Následne je pre nich zložitejšie otehotnieť nielen prirodzene, ale ťažkosti môžu prísť aj pri snahe o umelé oplodnenie. Obezita môže aj za predčasné pôrody, potraty, ale aj za ťažkosti pri donosení plodu. Dámy s výraznou nadváhou častejšie trpia nízkou hladinou hormónov podpisujúcou sa pod slabšiu sexuálnu túžbu.“ Postupný úbytok na váhe spojený s rozumným cvičením a dobrou výživou, pomáha obnoviť rovnováhu medzi hormónmi, a tým zlepšiť sexuálnu túžbu.

Čo sa týka mužov, „výrazná nadváha ovplyvňuje mužské libido a horšia je aj kvalita spermií. U mužov s nadváhou je kvalita spermií horšia približne o 10 a u obéznych až o 20 percent. S pribúdajúcimi kilami častokrát prichádzajú aj problémy s vyšším krvným tlakom,…a problémy s erekciou,“1 dodáva MUDr. Dubravický.

Tento faktor v snahe o splodenie potomka dokáže ovplyvniť každý z nás

Ako už bolo uvedené, s reprodukčným zdravím úzko súvisí hmotnosť  a správna výživa. Vďakabohu, obe vieme ovplyvniť. Už 5 percentný úbytok hmotnosti môže niektorým ženám prinavrátiť ovuláciu, zvýšiť sebavedomie a chuť na partnerské intímnosti. To platí aj pre mužov. Muži so zdravou telesnou hmotnosťou dosahujú lepšie výsledky spermiogramu a evidujú zvýšené libido.

Hoci si želáme rýchle výsledky, znižovanie nadváhy by malo byť postupné. Ideálna je kombinácia zdravej výživy a pravidelného cvičenia.

Ako rýchlo a bezpečne znížiť hmotnosť správnou výživou?

Pre začiatok je dôležité poznať a sledovať hodnoty BMI či WHR. Ak chceme bezpečným spôsobom zredukovať svoju hmotnosť, mali by sme sa vyhnúť hladovaniu, či nárazovým diétam. Zvečera do rána ešte nik neschudol, preto neverte ani zázračne rýchlym a lacným High-Protein potravinám, ktoré bývajú chudobné na živiny.

Naopak, namiesto „HP“ potravín, svoju pozornosť zamerajte na „MRP”, čiže Meal Replacement Product. Ide o nutrične vyvážené potraviny, ktoré sú určené ako bezpečná, plnohodnotná náhrada celodennej stravy, so 100% odporúčanej dennej dávky potrebných vitamínov, minerálov, aminokyselín a stopových prvkov. Na Slovensku sú len jediné redukčné a výživové programy, ktoré sú postavené na klinicky testovaných a lekársky overených nízkoenergetických potravinách. Ide o programy NUTRI FOOD PLAN, zložené  z nutrične vyvážených potravín NutriFood MRP. Zároveň, ako jediné spĺňajú prísnu legislatívu EÚ pre plnohodnotnú náhradu celodennej stravy. Tieto potraviny nezoženiete v eshope, v lekárni či drogérii, ale výhradne u kvalifikovaného výživového poradcu, a len na základe vstupného vyšetrenia zdravotného stavu. V rámci pravidelných konzultácií s výživovým poradcom získate aj nové vedomosti v oblasti zdravia a výživy tak, aby ste dokázali plynulo prejsť na bežnú stravu a svoju váhu si dokázali dlhodobo udržiavať.

Deväť tipov, čo zaradiť do jedálnička a čoho sa zriecť?

  1. Odborníčka na vedeckú výživu NUTRI FOOD PLAN, pani Ing. Miriam Varšová, odporúča zaradiť do jedálnička viac zeleniny a ovocia. Rastlinná strava obsahuje mnoho kvalitných zložiek, dobre chutí, takže jej zaradenie do jedálnička je ideálnym začiatkom na zlepšenie výživy.
  2. V jedálničku by nám nemali chýbať kvalitné bielkoviny. Ideálnymi sú vajcia, kyslomliečne výrobky (kefír, cmar), kvalitné mäso a ryby. Plnotučné mliečne výrobky obsahujú viac prírodných kravských estrogénov. Konzumácia dvoch porcií denne znižuje riziko ovulačnej neplodnosti a riziko polycystických vaječníkov.
  3. V snahe o splodenie potomka je viac ako vhodné zvážiť dopĺňanie esenciálnych mastných kyselín. Vhodnou možnosťou je dopĺňať ich vo forme ľanového oleja v kombinácii s rybím olejom. Keďže omega 3 mastné kyseliny sú veľmi náchylné na znehodnotenie, odporúča sa dopĺňať ich vitamínom E, ktorý zabezpečí ich stabilitu.
  4. Naopak, zo stravy by sme mali vylúčiť nekvalitné stužené tuky a margaríny, ktoré neobsahujú esenciálne mastné kyseliny a obsahujú veľa transmastných kyselín.
  5. Obmedziť by sme mali aj cukor a umelé sladidlá. Cukor je bohatý na energiu, ale chudobný na živiny. Náš organizmus oberá o ťažko získané vitamíny skupiny B, zinok, chróm, či horčík. Nutričná poradkyňa radí prekonať hypoglykémiu /zníženú hladinu cukru v krvi/ a túžbu po sladkom, menšími a častejšími porciami vhodného jedla a vhodnými výživovými doplnkami.
  6. Najviac nekvalitného tuku a cukrov nájdeme práve v polotovaroch a fastfoodových jedlách. Tieto jedlá vedú k obezite, kolísaniu cukru v krvi a narušenej produkcii hormónov.
  7. Pri plánovanom rodičovstve gynekológovia odporúčajú dopĺňanie kyseliny listovej. Znižuje riziko neurotubulárnych defektov, vrátane rázštepu chrbtice a anencefálie. Podieľa sa aj na delení buniek, vplýva na vývoj placenty a znižuje riziko preeklampsie. Spolu s vitamínmi B6 a B12 znižuje hladinu aminokyseliny homocysteínu, u ktorého sa predpokladá, že je zodpovedný za neurotubulárne defekty a preeklampsiu.
  8. Kyselina listová je významná aj pre mužov. Je vynikajúcim nosičom podporujúcim vstrebávanie zinku, ktorý v rámci reprodukčného systému mužov zohráva dôležitú úlohu. Nedostatok zinku môže mať vplyv na nízku hladinu testosterónu, znížené libido, nedozrievanie spermií či poškodenie ich chromozómov.
  9. Dôležitá je aj príprava jedla. Zeleninu je najideálnejšie konzumovať surovú, avšak ak si vyžaduje tepelnú úpravu, uprednostnime prípravu na pare, varenie v mierne vriacej vode. Pri mäse si varením zabezpečíme jednak bezpečnosť, ale aj delikátnosť jedla. Aby sme zachovali nutričné zložky, uprednostňu
  10. jeme pomalšiu tepelnú úpravu pri nižších teplotách. Dôležitou súčasťou jedla sú aj zdravé tuky. Ich zahrievaním zbytočne poškodzujeme cenné mastné kyseliny. Preto vyprážanie nie je vhodnou úpravou pokrmu.

1zdroj: Jedz (rozumne), modli sa a miluj (urocentrum.sk)

Sociálne médiá

Najobľúbenejšie články

NEWSLETTER

Nepremeškajte exkluzívny prístup k novinkám, súťažiam alebo akciám. Prihláste sa!