Jete aj keď nie ste hladní? V tom prípade musíte vedieť toto!

Jete aj keď nie ste hladní? V tom prípade musíte vedieť toto !

Upozorňuje vás na hlad mozog, alebo žalúdok? Po najedení sa cítite spokojne, alebo máte výčitky? Napĺňate jedlom fyzickú potrebu nasýtiť sa, alebo sa ním odmeňujete, utešujete či upokojujete? Odpovede na tieto otázky môžu odhaliť problém s nesprávnym prístupom k jedlu, ktorý býva spojený s nadváhou, ochoreniami či poruchami v psychosociálnej oblasti.Je dobré vedieť reagovať včas a správnym spôsobom.

„Nadváha skracuje život približne o 12 rokov.“

PSYCHOGÉNNE JEDENIE MÔŽE POSTIHNÚŤ KOHOKOĽVEK

Spomínaný nesprávny prístup k jedlu nazývame psychogénnym, alebo emočným jedením. Konzumácia jedla v tomto prípade neplní funkciu naplnenia žalúdka, ale človek sa ním snaží riešiť svoje emocionálne potreby a získať pocit pokoja. Spúšťačom býva stresová situácia, nie hlad.

„Podľa štatistík psychológov psychogénnym jedením ľudia najčastejšie riešia

  1. vzťahové problémy,
  2. tlak v práci,
  3. ekonomické problémy,
  4. zdravotné problémy.“

Podľa spravodajského servera CNN domáca izolácia v dôsledku Covid – 19 spôsobila, že tzv.emočné jedenie postihlo aj mnohých tých, ktorí predtým nemali sklon zaháňať stres či emócie jedlom.K tejto téme má čo povedať aj novodobý fenomén workoholizmu, v dôsledku ktorého sú práci podriadené aj stravovacie návyky, a to nepravidelné jedenie, vynechávanie jedál, nedostatok času na jedlo a pod.

KEĎ ZISTÍTE, KTO JE VAŠIM PROTIVNÍKOM, ZISTÍTE AKO HO PORAZIŤ

Emočné jedenie porazíte v prvom rade tak, že identifikujete jeho príčinu a budete ju riešiť.

„Každý z nás je iný, ale vo všeobecnosti platí, že ak pri emočnom jedení siahneme po
sladkom = zaháňame ním emocionálne problémy
slanom = pracovné a existenčné problémy
tuhom/chrumkavom = hnev.“

Spoločným menovateľom je stres. Ten dokonca môže stáť aj za neschopnosťou schudnúť. Stres totiž narúša metabolické procesy a zvyšuje hladinu grelínu, hormónu podporujúceho chuť do jedla a znižuje hladinu leptínu, hormónu podporujúceho ukladanie tukov. Ak pociťujete nutkanie jesť z dôsledku stresu, viete, že je to „len“ v hlave, a dá sa tomu odolať.

VYTVORTE SI ZDRAVÝ VZŤAH S OBĽÚBENÝMI POTRAVINAMI

Dobrou správou je, že kontrola nad stravovacími návykmi sa dá získať znovu. Výrazne tomu pomôže, keď si vytvoríte zdravý vzťah s obľúbenými potravinami, resp. obľúbite si potraviny, s ktorými môžete nadviazať zdravý vzťah. Na trhu je široká ponuka lahodných a zároveň zdravších alternatív potravín. Ľahko sa to hovorí, ale chce to trpezlivosť, skúšanie a pevnú vôľu. No aj keď vám chýbajú, máme pre vás riešenie.

RIEŠENIE KAŽDÉMU NA MIERU

Každý človek je jedinečný. Časom sa menia jeho požiadavky aj potreby. Preto aj jeho jedálniček musí byť prispôsobený jeho aktuálnym potrebám a zdravotnému stavu. Zdravé stravovanie, sledovanie nutričných a energetických hodnôt potravín, príjem versus výdaj, či redukcia hmotnosti, sú závažné procesy. Je dobré mať spoľahlivého partnera, ktorý vás týmito procesmi bezpečne prevedie.

„Prechod na zdravú stravu, zdravý životný štýl, osvojenie nových stravovacích návykov je zložitý proces.Jednoduchšie a bezpečnejšie to ide pod dohľadom odborníka, ktorý dokáže v správnej chvíli motivovať.“

Odborné poradenstvo certifikovaných poradcov v oblasti výživy a zdravého životného štýlu, ako aj dohľad, podpora a motivácia pri redukcii hmotnosti, sú vám plne k dispozícii po celom Slovensku, v Čechách aj Maďarsku – v poradenských centrách NUTRI FOOD PLAN.

Redukčné a výživové programy NUTRI FOOD PLAN spĺňajú prísne kritériá a požiadavky na nutrične vyváženú stravu, s obsahom dostatočného množstva vitamínov, minerálnych látok, aminokyselín a stopových prvkov.Spĺňajú a zabezpečujú požiadavky na efektívne chudnutie a dlhodobé udržanie si hmotnosti.Neváhajte a kontaktujte nás.Môžete iba získať.

Sociálne médiá

Najobľúbenejšie články

NEWSLETTER

Nepremeškajte exkluzívny prístup k novinkám, súťažiam alebo akciám. Prihláste sa!