...

Nie je keto ako keto!

Na intenzívnu reklamu keto diét sme si už zvykli. Ale sú keto diéty skutočne bezpečné? Sú všetky rovnaké, alebo je medzi nimi rozdiel? A ako vôbec schudnúť rozumne? O tom všetkom sme hovorili so zakladateľkou a prezidentkou Aliancie výživových poradcov Slovenska, PhDr. Ivetou Nemcovou, MBA.

Počas nášho úvodného rozhovoru zaznel pojem „štíhla obezita“. Môžete ho vysvetliť?

Je to obezita, ktorú na prvý pohľad nevidieť. O tom, či sme obézni, nerozhoduje len počet kilogramov. Zo zdravotného hľadiska je dôležité rozloženie tuku v tele. Viscerálny tuk sa ukladá najmä vnútri brušnej dutiny a obaľuje životne dôležité orgány ako pečeň a srdce. Jeho nebezpečenstvo spočíva v tom, že môže viesť k chronickým ochoreniam. Z odborného hľadiska ma znepokojuje bezohľadná rovina biznisu s rôznymi druhmi nutrične nevyvážených diét. Práve ketodiéty bývajú prezentované ako jednoduchá cesta k schudnutiu „za dva týždne do plaviek”. Pri väčšine ketodiét však ide o potraviny s nedostatkom mikroživín, ktoré by sa nemali užívať ako plnohodnotná náhrada celodennej stravy. Telo ukracujú o mnohé živiny. Preto sú lacné. Prostriedky ušetrené na úkor kvality radšej investujú do reklamy.

Aké konkrétne zdravotné riziká sa s nimi môžu spájať?

Nekontrolované užívanie ketodiéty môže viesť k rizikám predovšetkým u ľudí s metabolickými, onkologickými či civilizačnými ochoreniami. Človek by sa nemal dať na diétu bez predchádzajúceho vyšetrenia svojho zdravotného stavu. Nie však podľa internetu, ale na základe podrobného rozboru metabolizmu nutričnou terapeutkou, či lekárom.

Existuje aj bezpečná ketodiéta?

Oproti vyššie menovaným diétam založeným na „HP”, teda High-Protein potravinách, stoja tzv. „MRP”, čiže Meal Replacement Product. Ide o nutrične vyvážené potraviny, ktoré sú určené ako bezpečná, plnohodnotná náhrada celodennej stravy. Teda výlučne, ako jediný zdroj výživy. Počas tejto diéty získava telo 100% odporúčanej dennej dávky potrebných vitamínov, minerálov, aminokyselín a stopových prvkov.

Ako zistím, že ide o diétu, ktorá pri redukcii hmotnosti využíva MRP potraviny, s presne nastaveným komplexom živín? A kde takúto diétu zoženiem?

Jednoducho, pretože na Slovensku sú len jediné redukčné a výživové programy, ktoré sú postavené na klinicky testovaných a lekársky overených nízkoenergetických potravinách. Ide o programy NUTRI FOOD PLAN, zložené z nutrične vyvážených potravín NutriFood MRP. Skutočne, iba ako jediné spĺňajú prísnu legislatívu EÚ pre plnohodnotnú náhradu celodennej stravy. Tieto potraviny nezoženiete v eshope, v lekárni či drogérii, ale výhradne u kvalifikovaného výživového poradcu, a len na základe vstupného vyšetrenia zdravotného stavu.

Ste prezidentkou Aliancie výživových poradcov Slovenska. Zároveň ste sa stali aj odbornou garantkou vzdelávania výživových poradcov NUTRI FOOD PLAN. Prečo ste si vybrali práve takúto spoluprácu?

Ak sa mám vyjadriť ku konkrétnej značke v oblasti výživy, alebo sa podpísať pod kvalifikovanú odbornosť jej členov, musím byť presvedčená o jej bezpečnosti, s ohľadom na zdravie ľudí. Na spolupráci s výživovými poradcami oceňujem, že im primárne nejde o predaj produktov, ale o kvalitné poradenstvo a pomoc.

Ak je primárnym cieľom zlepšiť zdravotný stav, znamená to, že sú tieto redukčné programy bezpečné aj pre ľudí trpiacich zdravotnými problémami?

Ide o plnohodnotnú náhradu stravy nastavenú v šiestich redukčných programoch. Či pôjde o kompletnú alebo čiastočnú náhradu stravy, závisí od typu programu a predovšetkým od zdravotného stavu človeka. Chudne sa vždy pod dohľadom odborníka. Nízkosacharidové produkty sú vhodné aj pri cukrovke 2. typu, vysokom krvnom tlaku, stukovatenej pečeni, metabolickom syndróme, artróze, osteoporóze, pri vonkajších prejavoch kožných chorôb, ako príprava pred operáciami vyžadujúcimi zníženie telesnej hmotnosti a podobne. V Čechách sú programy NutriFood MRP u vybraných jedincov hradené zo zdravotného poistenia.

Sociálne médiá

Najobľúbenejšie články

NEWSLETTER

Nepremeškajte exkluzívny prístup k novinkám, súťažiam alebo akciám. Prihláste sa!