Opäť tu máme ideálny čas na letné grilovačky a opekačky

Ako počas nič nepribrať? Máme pre vás tip!

Príjemný letný vánok, slnko dopadajúce na našu tvár, nohy vyložené na stoličke. Toto ideáne letné počasie je často sprevádzané grilovačkami a opakačkami v kruhu priateľov či rodiny.  Ale ako zaistiť, aby sme nepribrali? prípadne siahli po zdravšej kombinácii jedál? Zaručené triky a zásady, ktorými sa treba riadiť nám prezradila odborníčka na vedeckú výživu a certifikovaná výživová poradkyňa NUTRI FOOD PLAN Ing. Miriam Varšová.

Idem na dovolenku All inclusive, poraďte ako nepribrať…

Na začiatok je potrebné si uvedomiť, že chodíme na dovolenku za oddychom, relaxom, spoznávaním nových krajín a miest. V poslednom období je však trend, vyberať si hotel, či destináciu podľa ponuky jedla a nápojov.  Hotely ponúkajú možnosti občerstvenia skoro už 24 hodín denne a to je pre nás veľkým lákadlom vždy si niečo zobnúť, niečím sa občerstviť a tým je aj šanca pribrať. Má to však aj výhodu a to je široký výber jedál, kde si môže každý vybrať to čo preferuje. Ak sa k tomu postavíme zodpovedne, určite by sme si z ponuky mali vyberať jedlá, ktoré bežne u nás dostupné nie sú, napr. morské ryby, široký výber zeleniny, zrelého ovocia. Ak si chceme dopriať aj nejakú sladkosť vo forme koláčika, či zmrzliny za obedom, počítame s tým už pri nakladaní hlavného jedla, a uprednostníme viac zeleniny, mali by sme si naložiť menej sacharidovej prílohy. Pozor by sme si mali dať pri rôznych sladených nápojoch a uprednostniť čistú vodu a taktiež pri miešaných, či už nealko, tak aj alko drinkoch, kde vieme prijať veľké množstvá cukrov a prázdnych kalórií. Samozrejme aj na dovolenke by sme mali zapojiť pohybovú aktivitu, čím budeme aktívnejší, tým viac kalórií organizmus spáli a tým si môžeme dopriať viac jedla bez výčitiek.

V horúčavách je dôležité dodržiavať hlavne hygienu pri výrobe potravín. Kde sa s nimi najčastejšie stretávame?

Nakoľko leto je obdobím dovoleniek, počas ktorých ľudia cestujú do južných prímorských a exotických destinácií, je dôležité z  hľadiska prevencie ochorení z potravín dodržiavať určité zásady.

Medzi hlavné zásady patrí:

 • vyhýbať sa (aspoň spočiatku) surovej zelenine, šalátom a ovociu, ktoré sa nedá olúpať- jesť len ovocie a zeleninu v šupke a po očistení a umytí,
 • používať na pitie len pitnú vodu, nepiť vodu z iných zdrojov (zistiť si pred vycestovaním, či je v danej krajine pitná voda z vodovodu, pokiaľ nie, nepoužívať ju na pitie, varenie, ani na umývanie zubov a používať na tieto účely len balenú pitnú vodu),
 • ľad do nápojov používať len ak je istota, z akej vody je vyrobený,
 • nekonzumovať pokrmy mäsové, vaječné nedostatočne tepelne upravené a skladované pri správnych teplotách,
 • neodporúča sa konzumovať jedlá príliš odlišné od našej stravy, pretože sa môžu vyskytnúť tráviace ťažkosti,
 • neodporúča sa konzumovať jedlá pripravované na miestnych trhoviskách, vývarovniach, nakoľko úroveň hygieny prípravy pokrmov býva nižšia.

A čo také grilovačky, čoho by sme sa mali vyvarovať?

V poslednom období stále počúvame, aké je grilované jedlo škodlivé. Ak však dodržíme určité postupy, grilovať môžeme aj zdravo a bez negatívnych dôsledkov na náš zdravotný stav. Každé grilovanie je zdravé, pokiaľ sa budeme držať toho, že grilovať sa majú len dobré a kvalitné suroviny a hlavne na kvalitnom grile. Základom je kvalitný gril, ak na grile len grilujete a neopekáte, je dôležité mať na ňom poklop. Gril totiž nikdy nesmie horieť.

 • Na grilovanie používajte špeciálne tácky na gril – zabránite tak stekaniu tuku do ohňa a spätnému uvoľňovaniu škodlivých látok späť do pokrmu tuk sa pri vyšších teplotách pri grilovaní veľmi rýchlo prepaľuje a vznikajú tak karcinogénny akroleín. Priebežne kontrolujte, či sa jedlo nepripaľuje a či je dostatočne prepečené zo všetkých strán
 • grilovať by sme mali pri nižšej teplote a krátko

Základom sú vhodné a kvalitné suroviny. Nakrájať by ste ich mali na väčšie kúsky, aby ostali pekne šťavnaté a chutné.

 • vyberáme si kvalitné druhy mäsa, negrilujeme mrazené mäsá, tie uprednostňujeme pred menej zdravými klobáskami, vyvarujeme sa príprave nekvalitných údenín s nižším podielom mäsa.
 • ak používame marinádu, pripravíme si ju doma a bez soli (napr. olivový olej, cesnak, kurkuma, čierne korenie, mletá rasca a i.), nekupujte hotové marinády alebo všelijaké dopredu pripravené zmesi.
 • používame bylinky(najlepšie čerstvé) buď do šalátov, ktoré budeme servírovať k mäsu alebo priamo po grilovaní – mäsko/ryby/zeleninu bylinkami posypeme (rozmarín, petržlenová vňaťka, oregano, estragón, tymián, bazalka, šalvia, pažítka, koriander, vňaťka mladej cibuľky a i.)
 • pri grilovaní už mäso nepotierame marinádou,
 • mäso solíme až po ugrilovaní, aby nestratilo svoju šťavnatosť,
 • ku grilovanému mäsku si vždy pridáme množstvo zeleniny, ktorá je čerstvá, napr. v podobe rôznych druhov šalátov, či grilovaná. Grilovať možno prakticky akúkoľvek zeleninu, záleží len na tom ako. Môže to byť napríklad cuketa alebo paprika, kukurica, šampiňóny a pod. Zeleninu uprednostníme pred pečivom, či chlebíkom.
 • dresing si taktiež pripravujeme doma(biely jogurt, kyslá smotana, quacamole, môžete ochutiť  soľou,  rôznymi koreninami, cesnakom, či bylinkami).
 • ako dezert vieme ponúknuť napríklad grilovaný ananás, ktorý dozdobíme ochutenou kyslou smotanou a posypeme kokosom, či orieškami, alebo semienkami, alebo sa osviežime ovocným šalátom, či ovocným sorbetom.
 • v neposlednom rade myslime na striedmosť v konzumácii, aby nedošlo k prejedeniu sa.

Základom je neprejesť sa!

To sa bohužiaľ, stáva veľmi často. Ľudia si myslia, že keď už grilujú, musia pripraviť aspoň 4 druhy mäsa, ku každému prílohu a ešte 5 rôznych šalátov. A, že to všetko musia zjesť! Výsledkom sú potom tráviace ťažkosti.

Ku grilovačkám patrí aj nejaké to pivko, či populárne ochutené pivá, ako je to s týmito nápojmi, odporúčate? 

Pivo má nielen diuretické, teda močopudné účinky, laxatívne a sedatívne účinky, ale pripisujú sa mu aj priaznivé účinky na kardiovaskulárny systém. Pivo ako je známe obsahuje komplex vitamínov skupiny B, je bohaté na kyselinu listovú a ďalšie množstvo antioxidantov. Pitím piva telo prijíma minerálne látky, vitamíny aminokyseliny. Netreba však zabúdať, že tieto zdravotné benefity možno od piva očakávať, iba keď ho konzumujeme s mierou a samozrejme s ohľadom na individuálne odlišnosti.  Pivo obsahuje alkohol a samozrejme vo vyšších dávkach tlmí centrálnu nervovú sústavu. Pivo však nemôžeme zaradzovať ako vhodnú tekutinu do pitného režimu s prihliadnutím na jeho vysokú energetickú hodnotu, diuretické účinky a obsah alkoholu.

ING. MIRIAM VARŠOVÁ


Poradňa NUTRI FOOD PLAN v Košiciach, Poprade a Spišskej Novej Vsi
V poslednom období stále počúvame, aké je grilované jedlo škodlivé. Ak však dodržíme určité postupy, grilovať môžeme aj zdravo a bez negatívnych dôsledkov na náš zdravotný stav. Každé grilovanie je zdravé, pokiaľ sa budeme držať toho, že grilovať sa majú len dobré a kvalitné suroviny a hlavne na kvalitnom grile. Základom je kvalitný gril, ak na grile len grilujete a neopekáte, je dôležité mať na ňom poklop. Gril totiž nikdy nesmie horieť.

Sociálne médiá

Najobľúbenejšie články

NEWSLETTER

Nepremeškajte exkluzívny prístup k novinkám, súťažiam alebo akciám. Prihláste sa!