Zázračný liečivý čaj a jeho účinky: moringa ako odpoveď na (takmer) každý problém. Aj na chudnutie

Viete si predstaviť, že by takmer všetky vitamíny a dôležité látky pre organizmus boli len v jednej jedinej malej rastlinke? A jediné, čo by vám stačilo k jej konzumácii by bola šálka dobrého čaju? Máme pre vás skvelú správu – je to totiž realita.

Niekde ďaleko, v karibskej oblasti, konkrétne na ostrove St. Lucia, ale i v Afrike, či Indii, existuje strom, ktorý je na základe skutočne nekončeného množstva výskumov považovaný za najužitočnejšiu a najvýznamnejšiu rastlinu sveta. Niet divu, keď obsahuje väčšinu vitamínov, minerálnych látok, antioxidantov či aminokyselín . Volá sa moringa olejodarná (moringa oleifera) a dnešný článok venujeme práve jej a tomu, aké sú moringa účinky či na čo je moringa dobrá a aké je jej dávkovanie.

ČASTO KLADENÁ OTÁZKA: ČO JE MORINGA?

Ako sme načrtli už v úvode, moringa je tak trošku čarovná rastlinka. Je to tropický strom, pričom najväčšie a rôznorodé účinky majú prevažne jeho listy a semená. Moringa olejodarná obsahuje až neuveriteľných 539 liečivých a účinných látok, s ktorými pracuje aj samotná ajurvéda. V roku 2008  tiež získala za svoju praktickosť aj pekné ocenenie, keď ju Národný inštitút zdravia  vyhlásil za rastlinu roka. Dôvod bol jednoduchý, ale veľmi pekný: nielenže dokáže pokryť nutričné potreby človeka, ale má tiež pozitívny dopad na environmentálne problémy. A prečo vám to tu všetko píšeme? Aby ste čítali ďalej, a zistili, ako veľmi môžete pravidelným používaním moringy pomôcť svojmu zdraviu aj každý deň.

ČAROVNÉ SKÚSENOSTI S ČAROVNOU MORINGOU

Ako prvé by sme si vzali na paškál vitamínový poklad, ktorý moringa i moringový čaj obsahuje. A,C,D,E,K, B1, B2, B3 a pevne veríme, že keby ich bolo ešte ďalších 100, tak aj tie vitamíny by boli v moringe obsiahnuté.

Karibské vitamínové kombo : moringa čaj a jeho účinky

Tak teda pekne po poriadku. Ak vás trápi slabá imunita alebo zlý zrak či kožné problémy, siahnite po vitamíne A, ktorý nájdete najmä v morských rybách a mlieku, ale i v brokolici a paprike. V prípade, že trpíte únavou určite si doprajte vitamín C. Pri svalových a nervových problémoch, alebo v prípade, že riešite autoimunitné ochorenia či cukrovku, siahnite po vitamíne D, ktorý najlepšie získate správnym pobytom na slniečku. Alebo máte problém s kosťami a cievami? Potom vám pravdepodobne lekár predpíše vitamín K, ktorého zlúčeniny K1 nájdete v zelenej listovej zelenine a K2 zas v mäse, vajciach a syroch. Pre ťažkosti s trávením či prácou metabolizmu zas odporúčame vitamíny B1, B2 a B3, na ktoré sú bohaté napríklad ryby, orechy i mlieko…

Nuž, ako vidíte, byť zdravý dá celkom zabrať. Jesť dostatok zeleniny, nezabúdať na zdravé bielkoviny (mlieko, vajcia, mäso), zakomponovať do svojho fit jedálnička aj ryby, a k tomu sa ešte aj ideálne zdržiavať dostatočne na slnku. Pokiaľ si vravíte, že by ste toto všetko chceli, ale jednoducho to neviete skĺbiť, potom je odpoveďou práve moringa olejodarná  a jej listy. A my naozaj začíname vidieť, že rastlinou roka by mala byť skutočne každý rok …

DAJTE STOP ÚNAVE S MORINGA LISTAMI

Presne tak, aj tento moderný problém dnešnej doby dokáže tento karibský zázrak vyriešiť. Obsahuje totiž železo, v prípade ktorého, ak ho máte nedostatok, tak to naozaj nepríjemne pocítite. Typické prejavy sú najmä strata energie, sily, výrazná únava (v závislosti od stupňa anémie) či dokonca až strata chuti do jedla.

Moringa pomôže chudnúcim ľudom aj športovcom

Častým dôvodom nedostatočného príjmu železa je najmä nevyvážená strava . Žiaľ, v hamburgeroch, pizzi a umelých sladkostiach veľa železa nenájdete. Ďalšia príčina úbytku železa z organizmu je aj pretrénovanosť, resp. nezdravé nadmerné trénovanie. Preto, ak ste sa dali na zdravý životný štýl, na zdravé chudnutie a dokonca ste sa rozhodli podporiť ho aj poriadnou dávkou cvičenia, myslite na to, že všetko má svoje hranice. Vtedy rozhodne zaraďte do svojho pitného režimu moringu, aby ste mali istotu, že vášmu telu každý deň doprajete trošku železa.  

MORINGA ČAJ PRE ZDRAVÉ CHUDNUTIE

Prichádza na rad jedna z najdôležitejších tém – chudnutie. Vopred vám hovoríme, že neexistuje žiadna skratka, ako schudnúť 10 kíl za týždeň, ani ako nepriberať, keď obedujete každý deň rezníky. Skrátka, vždy sa to začína vo vašej hlave a 50% úspechu predstavuje sebadisciplína. Na základe našich skúseností s moringou vám ale môžeme prezradiť, že sa vďaka svojmu úžasnému zloženiu radí medzi nápomocných prírodných bojovníkov, ktorí vaše telo zdetoxikujú a podporia vaše zdravé chudnutie.

MORINGA = BIELKOVINY = CHUDNUTIE

O tom, aké sú bielkoviny super dôležité pre chudnutie, sme už čo to popísali. Kompletný článok o ich zmysle a funkciách bude už čoskoro na našom blogu, a vytvorili sme pre vás aj nápady na zdravé bielkovinové menu. 

V súvislosti s moringou by sme vám však radi dali do pozornosti aminokyseliny, ktoré sú pre bielkoviny alfou omegou. Aminokyseliny predstavujú základné zložky, ktorými sú bielkoviny zložené. Fungujú ako malé molekuly, ktoré spolu tvoria jednu veľkú – bielkovinu. Až 13 z týchto aminokyselín si telo dokáže vyrobiť samo, avšak zvyšných 9, ktoré tiež potrebuje pre svoje fungovanie, už získava z okolitých zdrojov. Tieto nazývame esenciálne aminokyseliny, na ktoré sú moringa listy naozaj bohaté. 

MORINGA PODPORÍ ZDRAVÉ CHUDNUTIE ZDRAVÝM TRÁVENÍM

Je to práve v dôsledku obsahu B vitamínov, ako sme spomínali ešte v úvode. Vitamíny B1, B2  a B3 sú totiž expertmi na trávenie a metabolizmus. Vitamín B1 má za úlohu štiepenie sacharidov a prísun energie, B2 okrem spolupráce s B1 na energií pracuje aj s dôležitou aminokyselinou tryptofán, ktorá sa následne premení na vitamín B3. Ten má na starosti práve enzymatické reakcie pre rýchle trávenie a zároveň vplýva aj na metabolické procesy v bunkách.

DÁVKOVANIE MORINGY A KDE JU KÚPIŤ?

Predpokladáme, že sme vám dali celkom slušné množstvo dôvodov, prečo túto zázračnú rastlinku konzumovať. Celkovo podporí zdravie, odstráni únavu, bojuje aj proti stresu, napomáha pri chudnutí. Moringa čaj nájdete aj v NUTRI FOOD PLAN, a hneď v niekoľkých kombináciách s inými zázračnými rastlinkami.

Pre srdce a trávenie: moringa a archangelika

Bylinka archangelika napomáha najmä pri trávení, keďže podporuje metabolizmus a zlepšuje peristaltiku čriev. Povzbudzuje aj činnosť srdca, takže je vhodná aj pre športovcov. A aby toho nebolo málo, pôsobí upokojujúco na centrálny nervový systém, vďaka čomu je vhodná na rekonvalescenciu po náročnom fyzickom výkone.

Skvelé na chudnutie i cukrovku: moringa a fenikel

Aj fenikel vám podporí trávenie a zrýchli metabolizmus, čo je, ako sme už spomínali, ideálna kombinácia na chudnutie. S obezitou však často idú ruka v ruke aj nepríjemnejšie, až život ohrozujúce ochorenia, ako je napríklad cukrovka, či nebezpečný vysoký tlak. Aj v tomto prípade je fenikel pre vás vhodná bylinka. A ak navyše bude zakomponovaný v moringovom čaji, vaše telo sa vám určite poďakuje.

Na otravné zadržiavanie vody v tele: moringa a lipkavec

Presne tak, šikovný lipkavec zabojuje presne proti tomuto problému, ktorý tak často blokuje chudnutie, pretože pôsobí močopudne. Zadržiavaná voda v tele je zvyčajne problém nesprávneho stravovania, ktoré obsahuje výrazný príjem soli, teda z veľkej časti je to vo vašich rukách, avšak v prípade, že sa tohto problému naozaj neviete zbaviť, aj keď sa snažíte, skúste práve kombináciu čaj moringa a lipkavec.

Pre detox organizmu: moringa a ostropestrec ale i mäta

Ostropestrec je skutočný balzam pre vašu pečeň, na ktorej sa podpisujú najmä nezdravý životný štýl a stres. Ostropestrec má za úlohu práve jej detox, celkovo podporuje schopnosť očisty organizmu a tiež regeneruje tkanivo pečene. Okrem toho na detox a nevoľnosť (z prejedenia) je vhodná i nenáročná mäta, ktorú si bez problémov vypestujete aj doma.

Čerešnička na záver: moringa a žihľava

Táto kombinácia predstavuje dve zdravotné a vitamínové bomby. Žihľava, podobne ako moringa, obsahuje množstvo vitamínov a má celý rad blahodarných účinkov. Detoxikuje organizmus, podporuje trávenie, znižuje hladinu cukru v krvi, odvodňuje a tiež poteší vašu psychiku či imunitu.

Moringa dávkovanie: 1 – 2 čajové lyžičky zdravia

Presne tak, 1 -2 čajové lyžičky predstavujú množstvo na deň, ktoré postačí vášmu telu, aby postupne pocítilo blahodarné moringa účinky. Sušené lístky zalejte len 1,5 – 2 dl vody s teplotou 80 °C a nechajte vylúhovať 8 – 10 minút v prikrytej nádobe, následne preceďte. Okrem toho, vylúhovanú moringu určite nevyhadzujte, aj tu totiž môžete pocítiť jej skvelé účinky – tieto lístky môžete pokojne použiť napríklad do šalátu. Vo všeobecnosti sušenú moringu môžete využiť v jogurte, omáčkach i v polievkach. 

Tak, ktoré kombo ste si vybrali? Alebo skúsite len úplne čistý čaj z moringy? Nech už sa rozhodnete akokoľvek, z článku vám musí byť jasné, že vaše telo sa vám poďakuje.

Sociálne médiá

Najobľúbenejšie články

NEWSLETTER

Nepremeškajte exkluzívny prístup k novinkám, súťažiam alebo akciám. Prihláste sa!