Čokoláda iba na lekársky predpis? Čo všetko ešte neviete o tejto sladkej pochúťke

Vedeli ste, že čokoláda bola považovaná za liek na predpis? V minulosti patrila k tomu, čo by sme dnes považovali za fit či zdravý jedálniček. Dokonca, biela čokoláda vlastne nie je ani čokoláda. Čo všetko o tejto pochúťke ešte neviete?

Čokoláda. Už len keď počujeme názov tejto pochúťky, začnú sa nám všetkým zbiehať slinky a stačí nám už len zbehnúť do obchodu, a kúpiť si ju. No nie vždy to bolo také jednoduché. Čokoláda má za sebou bohatú históriu, plnú protikladov.

Čokoláda na predpis

Ako hovorí certifikovaná výživová poradkyňa NUTRI FOOD PLAN Ing. Miriam Varšová,  už Aztékovia si mysleli, že čokoláda je účinný prostriedok proti vyčerpaniu a slabosti. Často ju dokonca používali vojaci, duchovní  či učenci k podpore pri zvýšenej fyzickej, energetickej či duševnej záťaži. „V 19. storočí považovali čokoládu a kakao za zdravé substancie, ktoré posilňujú a ozdravujú organizmus,“ hovorí Miriam Varšová.  „Preto bola čokoláda považovaná za liek a  dostupná iba na lekársky predpis..“ Neskôr, v polovici 20. storočia,  začali odborníci čokoláde vyčítať jej vysokú kalorickú hodnotu. Koncom 90. rokov tohto storočia sa na čokoládu však opäť odborníci bližšie pozreli a  pripísali čokoláde viac kladných, ako negatívnych vplyvov. Nie je preto čudné, že kvalitná čokoláda môže byť aj zdravým doplnkom stravy. Avšak iba pri konzumácii toho správneho
množstva.

 Nie je čokoláda ako čokoláda

„Základnou zložkou čokolády je kakao, z ktorého sa vyrábajú základné druhy čokolády: horká, mliečna, biela,“ pokračuje Miriam Varšová. ,,Úvodom však musím pripomenúť, že v minulosti sa konzumovala horká čokoláda, skôr v tekutej forme teda čistá bez prímesí a pridaného rafinovaného cukru, pridaných tukov a pod., nebola teda taká ako ju poznáme v dnešnej dobe.“Ak sa bavíme o kvalitnej horkej čokoláde, tak takáto čokoláda obsahuje niečo málo bielkovín a zdravé tuky v podobe omega-3 a omega-6 mastných kyselín. Horká obsahuje viac ako 85% kakaovej hmoty a žiadny cukor. Horká čokoláda obvykle obsahuje kakaovú sušinu v množstve minimálne 70%, kakaové maslo, ale môže obsahovať aj trstinový cukor či vanilku. Kvalitná horká čokoláda nemá žiadne iné prímesi a dochucovadlá.

Kvalitná čokoláda zaženie aj chuť na sladké

Cukry v kvalitnej čokoláde ľudskému organizmu nevadia. Je dokonca preukázané, že kvalitná horká čokoláda nevyvoláva automatickú chuť na ďalšiu konzumáciu, ale lacná sladká čokoláda áno. Optimálna dávka kvalitnej horkej čokolády sa uvádza medzi 40-50 g na deň. Tie najkvalitnejšie čokolády bežne v supermarketoch väčšinou nekúpime, za tými sa musíme vybrať do špecializovaných obchodov a čokoládovní.

Mliečna už obsahuje mlieko, a podľa kvality daného mlieka sa vie určiť aj kvalita čokolády. Ak si však porovnáme horkú čokoládu s mliečnou,  tak horká čokoláda neobsahuje mlieko, a preto má v porovnaní s mliečnou menší obsah bielkovín a teda menej vápnika. Avšak mliečna už obsahuje väčšie množstvo rafinovaného cukru, či laktózy.

Biela čokoláda pritom nie je úplne čokoláda

Je kombináciou kakaového masla, cukru a mlieka. Neobsahuje vôbec kakaovú hmotu. Biela čokoláda obsahuje z plodov kakaovníka len kakaové maslo, teda tuk a neobsahuje ostatné kakaové súčasti –  kakaovú sušinu prospešnú pre zdravie. Preto biela čokoláda nemá napríklad pozitívne účinky na srdce, nervovú sústavu, imunitu a psychiku.

Čo je však podmienkou, aby sme pri konzumácii čokolády profitovali?

Ako sme už spomínali tmavá alebo horká čokoláda s vysokým obsahom kakaa neobsahuje rafinovaný cukor a aj preto je zdravá. Konzumácia inej čokolády, však môže mať negatívne účinky na zdravie človeka, najmä pre rafinovaný cukor, či mliečne deriváty.

Je potrebné siahnuť po viacpercentných čokoládach, ktoré obsahujú menej cukru a predovšetkým čokoládu konzumovať v rozumnej miere.

Čiže čo je čokoláda? 

“Môžeme povedať, že ide o výrobok z kakaa a cukru. Čokoláda môže okrem základných surovín obsahovať aj ďalšie mliečne zložky, či tuky rastlinného pôvodu, sušené ovocie, či orechy,” vysvetľuje Ing. Miriam Varšová. Kvalita a spravidla i cena čokolády je závislá od obsahu kakaových súčastí – kakaovej hmoty a masla. Vyšší podiel kakaa (aspoň 60%) znižuje podiel cukru a robí čokoládu zdravšou pochúťkou. 

Kvalitná tmavá čokoláda a jej pozitívny vplyv na zdravie 

  • Horká čokoláda má pozitívny vplyv na cholesterol. 
  • Môže pomáhať zvyšovať v tele hladiny dobrého HDL cholesterolu a znižovať naopak škodlivý LDL cholesterol. 
  • Čokoláda má tiež antidepresívne účinky . Je vynikajúcim prostriedkom na zahnanie zlej nálady. 
  • Má povzbudzujúci vplyv na činnosť mozgu, zvyšuje jeho aktivitu a zlepšuje pozornosť.
  • Zmierňuje pocity úzkosti a zlepšuje celkovú psychiku človeka.
  • Stimuláciou centrálneho nervového systému, zvyšuje bdelosť, znižuje pocit únavy a stimuluje výkon svalov.
  • Kvalitná tmavá čokoláda má blahodarný vplyv aj na kvalitu vlasov a nechtov.

Mlsanie bez výčitiek

Ak sa však bojíte, že počas svojho mlsania priberiete, skvelou možnosťou môžu byť nutričné vyvážené FIT NutriFood tyčinky. Nízskosacharidové tyčinky NutriFood nielen chutia výborne, ale sú bohaté aj na vlákninu, bielkoviny, s vyšším obsahom vitamínov a minerálnych látok. Kvôli nízkemu obsahu sacharidov (4g z toho iba 1g cukru) sú vhodné ako maškrta aj pri chudnutí.  Pokiaľ máte chuť na zdravé maškrtenie v našom eshope  s novou radou potravín NutriFood Keto nájdete niekoľko produktov s príchuťou čokolády. Čo tak vyskúšať na raňajky proteínovú čokoládovú kašu alebo čokoládové wafery, ktoré zaženú chuť na sladké. 

Sociálne médiá

Najobľúbenejšie články

NEWSLETTER

Nepremeškajte exkluzívny prístup k novinkám, súťažiam alebo akciám. Prihláste sa!