Prečo je obezita rizikom pri ochorení koronavírusom? Možno menšia účinnosť vakcín u obéznych

Na otázky, aké sú rizikové faktory koronavírusovej infekcie a prečo medzi ne výrazne spadá i obezita, ktorá je v popredí veľkého záujmu svetovej verejnosti, nám zodpovedal obezitológ, nefrológ a nutricionista Prof. MUDr. Vladimír Teplan, DrSc.

Z výsledkov štúdie, ktorej sa zúčastnilo takmer 400 tisíc pacientov, vyplýva, že u pacientov s obezitou i v rozmedzí BMI 30 – 35 kg/m2 je o 113 percent vyššia pravdepodobnosť, že skončia v nemocnici na pľúcnej ventilácii v porovnaní s pacientmi s normálnou hmotnosťou. Pravdepodobnosť prijatia na jednotku intenzívnej starostlivosti sa zvyšuje o 74 percent a riziko úmrtia o 48 percent. Podľa odborného časopisu Science obezita ovplyvňuje imunitný systém, podporuje chronický zápal a tvorbu krvných zrazenín. To všetko môže ochorenie covid -19 ešte zhoršiť.

CHUDNUTIE AKO PREVENCIA PRED KORONAVÍRUSOM?

„Ťažký priebeh choroby a fatálne následky môžeme sledovať v USA, kde 40 percent populácie trpí nadváhou a obezitou,“ uviedla pneumologička Anne Dixonová z vermontskej univerzity. V Spojených štátoch štúdia zistila, že zo 17 tisíc pacientov nakazených koronavírusom a prijatých do nemocníc malo 29 percent nadváhu a 48 percent bolo obéznych.

Obézni ľudia tiež často trpia ďalšími komplikovanými ochoreniami, ktoré zvyšujú riziko závažného priebehu covid-19, ako je diabetes, hypertenzia, ischemická choroba, srdcové i pľúcne ochorenia s astmou, spánkové apnoe, alergie, ochorenia obličiek. Často sa vyskytuje súčasne viacero metabolických porúch spojených s obezitou vo forme „metabolického syndrómu“.

Zdravie a výživa ľudí majú priamo úmerný vzťah

V ďalšej americkej štúdií nedávno uskutočnenej na univerzite v New Orleans, do ktorej bolo zaradených 287 hospitalizovaných pacientov s pľúcnou formou choroby covid-19, sa ukázalo, že samotný metabolický syndróm výrazne zvyšuje pravdepodobnosť hospitalizácie na jednotke intenzívnej starostlivosti a nasadenie umelej ventilácie. Vstupne zvýšený index telesné hmotnosti (BMI) signalizuje zvýšené riziko závažného priebehu choroby covid-19. Vzťah je lineárny, takže BMI a riziko rastú v rovnakej miere.

CVIČENIE NA CHUDNUTIE I NA ZLEPŠENIE KONDIČKY PĽÚC

Náchylnosť ľudí s nadváhou k závažným ochoreniam nie je založená len na predchádzajúcich ochoreniach, ale má tiež biochemické dôvody. Nadváha sťažuje pľúcam inhaláciu kyslíku, čo postupne vedie k ich zlyhaniu. A práve pľúca sú najnáchylnejším orgánom, ktorý koronavírus postihuje. Väčšina z pacientov umiera na komplikácie s nimi spojené, ako sú zápal pľúc či pľúcna fibróza. Okrem toho sa u ľudí s nadváhou mení vnútorná výstelka ciev (endotel), čo zvyšuje riziko vzniku krvných zrazenín.

Sociálne médiá

Najobľúbenejšie články

NEWSLETTER

Nepremeškajte exkluzívny prístup k novinkám, súťažiam alebo akciám. Prihláste sa!