Stravovanie podľa krvných skupín: nezmysel či správna cesta stravovania?

Aký má vplyv krv na naše stravovacie návyky? Otázka, ktorá vŕta hlavou nejednému z nás. Na internete je množstvo diét a jedálničkov, no záhada spočíva v základoch tohto svojského spôsobu stravovania: Ide o nezmysel, či účinný a zdravý životný štýl?

ČO JE STRAVOVANIE PODĽA KRVNEJ SKUPINY? 

Stravovanie podľa krvnej skupiny je fenoménom súčasnosti, ktorý naberá viac a viac na popularite. Siaha do 90-tych rokov. 

Spôsob stravovania sa podľa krvných skupín vytvoril naturopat Peter J. D’Adamo v roku 1996. Základnou myšlienkou tejto diéty je, že každá krvná skupina je spojená s odlišným typom metabolizmu. Každá krvná skupina dokáže tak spracovať potraviny a stravu inak, a teda je potrebné podľa toho stravu upraviť. 

Podľa tejto teórie je rozdelenie ľudí podľa krvnej skupiny na A, B, AB a 0. Následne táto teória rozdeľuje potraviny ktoré sú pre danú krvnú skupinu prospešné, neutrálne a ktorým by sa daná krvná skupina mala naopak vyhnúť. 

Jeden z hlavných dôvodov, prečo by sa mal človek stravovať podľa svojej krvnej skupiny, je genetické dedičstvo

Krvná skupina 0

Tak napríklad krvná skupina 0 je považovaná za najstaršiu krvnú skupinu, čiže ľudia s týmto typom krvi sa vyvinuli z našich jaskynných predkov. Preto jej majitelia môžu konzumovať viac živočíšnych bielkovín, ako mäso a potraviny, ktoré obsahujú viac proteínov.

Krvná skupina A

Ľudia s krvnou skupinou A by mali naopak preferovať vegetariánsku stravu s vysokým obsahom zeleniny. Základom je teória, že stravovanie je viazané na vznik krvnej skupiny a meniaci sa spôsob obživy počas vývoja ľudstva. 

Peter J. D’Adamo tiež naznačuje, že niektoré krvné skupiny by sa určite mali vyhýbať niektorým potravinám, pretože konzumovať jedlo, ktoré je geneticky nevhodné vytvára usadeniny lektínu, ktoré zhlukujú krv. 

Možno sa zdá, že ide o logický spôsob stravovania, no človek narazí hneď na určité limity. Napríklad k mliečnym výrobkom sú zaradené potraviny zo sóje, čo je ale strukovina. Má teda rastlinný pôvod. 

Ďalším zaujímavým nedostatkom je, že aj niektoré ryby, ktoré majú nutričné zloženie úplne identické, môžeme nájsť v určitej krvnej skupine ako povolenú potravinu, a zároveň aj zakázanú. Práve v týchto bodoch sa logika trochu stráca

Prečítajte si o detoxikácií organizmu: Aké sú najlepšie detoxikačné recepty a kúry? 

Stravovanie podľa krvných skupín má svojich odporcov a zástancov. Stále však ide o spôsob stravovania, ktorý je neustále skúmaný a dopĺňaný. Odborníci sa vyjadrujú, že  v súčasnosti neexistujú žiadne dôkazy, že by dodržiavanie diéty podľa krvných skupín viedlo k nejakým zdravotným benefitom.

MÁ KRV VPLYV NA NAŠE STRAVOVANIE? AKÁ JE JEJ ÚLOHA? 

Poznáme rôzne druhy diét. Keto diéta, bielkovinová diéta, sacharidová diéta či rôzne ďalšie typy. Čo sa týka diéty podľa krvnej skupiny, vo viacerých publikáciách a štúdiách sa nenašiel dôkaz, že stravovanie podľa krvných skupín je účinnou stratégiou na chudnutie. V čom však majú autori tejto teórie pravdu je, že čo môže byť pre jedného človeka prospešné, druhému môže uškodiť.

Krvná skupina predovšetkým neovplyvňuje, či schudnete. D’Adamo tvrdí, že keď vaša krv príde do kontaktu s určitou stravou, nastanú určité chemické reakcie, ktoré sa viažu na jeden konkrétny proteín: lektín

Lektíny sú proteíny, ktoré sa  nachádzajú v jedle, a viažu na seba glukózu. Majú vraj priamy vplyv na krv a tráviacu sústavu, avšak toto tvrdenie je pravdivé len čiastočne.  

Ich nadmerná konzumácia vie narušiť trávenie. Lektíny sa ale nachádzajú takmer v každej strave a čo je podstatné, nesúvisia so žiadnym typom krvnej skupiny. Naše telo si na druhej strane už zvyklo na výskyt lektínu v potravinách, takže ho zvládame spracovať.

Už počas hodín biológie sa každý naučil úlohu krvi: transport kyslíka, živín, či odpadu, ďalej regulácia teploty v tele, a ph ochrana v podobe bielych krviniek na ochranu proti rôznych infekciám pri zraneniach. S chudnutím nemá ale krv nič spoločné

SÚ DIÉTY PODĽA KRVNÝCH SKUPÍN ÚČINNÉ A ZDRAVÉ? 

Tento typ stravovania podľa krvných skupín takisto nezohľadňuje jednotlivé odlišnosti medzi jedincami. Môžete mať krvnú skupinu A, ale súčasne môžete mať rôzne druhy alergií, intolerancií či iné ochorenia, ako napríklad cukrovku. 

Jedálniček podľa krvnej skupiny však s výnimkami neráta a to môže byť problém. Taktiež môžete mať krvnú skupinu 0 a byť športovcom. Ako silovému športovcovi by vám mohlo rozdelenie potravín pre krvnú skupinu 0 sedieť, no ako vytrvalostný športovec by ste boli limitovaný.    

Nejde teda o vyvážený jedálniček. Ak sa pozriete na zoznamy na prvý pohľad je zrejmé, že sú častokrát zakázané zdravé potraviny, ktoré sú nutrične bohaté na obsah minerálov, vitamínov. Striktné dodržiavanie tejto teórie o stravovaní môže viesť k deficitu dôležitých živín

Ak by však človek, ktorý sa stravuje nezdravo s vysokým podielom priemyselne spracovaných potravín, s vysokým podielom fastfoodových jedál zmenil svoje stravovanie a začal sa stravovať podľa krvných skupín, určite by to jeho zdravotný stav mohlo priaznivo ovplyvniť. Touto zmenou by si v prvom rade znížil kalorickú hodnotu prijímaných jedál.

Z čoho by však profitoval najviac, že sa zmena bude týkať hlavne zaradenia čistých, priemyselne nespracovaných surovín, bez obsahu rafinovaného cukru, či nezdravých hydrogenovaných tukov. 

Prečítajte si viac: Čo vyžaduje ketodiéta a ako správne ku nej pristupovať?

Taktiež sa v takomto jedálničku odporúčajú vyššie množstvá ovocia a zeleniny, ktoré v jeho pôvodnom jedálničku boli nedostatočné.

Čo sa však chudnutia týka, stravovanie podľa krvných skupín nebude mať priaznivé výsledky. Počas chudnutia či cvičenia je dôležité prijať dostatok nutrične vyvážených potravín, ktoré dajú organizmu to, čo potrebuje. 

Preto ak sa chce človek zamerať primárne na diétu, či chudnutie, je dôležité vyskúšať iný spôsob, či rozličné programy na redukciu hmotnosti, ktoré by mali efektívny výsledok.

Sociálne médiá

Najobľúbenejšie články

NEWSLETTER

Nepremeškajte exkluzívny prístup k novinkám, súťažiam alebo akciám. Prihláste sa!