Zvýšené riziko a menšia účinnosť vakcíny proti Covid-19 pri obezite

Využite pobyt doma k dodržiavaniu domáceho individuálneho programu k redukcií obezity.

OBEZITA A COVID-19

Väčšie riziko nákazy pre obéznych pacientov preukazuje až 75 štúdií, ktoré boli vykonávané na 400 000 pacientoch z Európy, Ázie a Ameriky. Obezita je metabolické ochorenie, u ktorého sa metabolické komplikácie ako cukrovka, vysoký krvný tlak a hyperlipidémia prejavia až s odstupom času. Pacienti si tak počas týchto rokov neuvedomujú vážnosť situácie a majú falošný pocit z dostatku času na zmenu ich životného štýlu. Pri Covid-19 to však neplatí. Nárast obéznych pacientov na jednotkách intenzívnej starostlivosti je väčšie až o 74 % ako u ľudí s normálnou váhou. Riziko úmrtia u týchto pacientov je vyššia až o 48 %.

Dáta Českého štatistického úradu ukazujú, že priemerný Čech strednej a vyššej vekovej kategórie má nadváhu až miernu obezitu. Z čísel vyplýva, že ňou trpí 47% mužov a viac ako tretina žien, pričom obézny je každý piaty muž a 18 % žien. Z dáta, ktoré boli zozbierané v druhej polke roka vyplýva, že práve jarné obmedzenia pohybu v prvej vlne epidémie Covid-19 sa podpísali na priberaní a to najmä pri ľuďoch patriacich do strednej generácie.

Účinnosť vakcíny proti Covid-19 pri obéznych pacientoch

Obezita významne obmedzuje pľúcnu ventiláciu, čo potvrdzujú samotní lekári. A nie len to, taktiež zhoršuje imunitnú odpovedať na vírusovú infekciu a zvyšuje v organizme zápalové procesy. Pokiaľ má pacient veľký obvod pása a vysokú telesnú hmotnosť je to určitá komplikácia v starostlivosti o jeho stav, problém môže nastať najmä pri zavedení pľúcnej ventilácie či polohové zvýšenie objemu jeho dychu. Hlavnou príčinou úmrtia obéznych pacientov na Covid-19 je syndróm akútnej respiračnej tiesne, na ktorú sú náchylnejší práve obézni ľudia. Žiaľ obéznych nemusí ,,zachrániť“ ani inak účinná vakcína. Faktom je aj to, že imunita obéznych pacientov nemusí správne fungovať ani pri očkovaní proti iným chorobám. Určité typy vakcinácie fungujú na báze stimulácie, keď sú do tela zanesené informácie o povrchových antigénoch vírusu, tie následne naštartujú imunitné bunky a začnú tvoriť protilátky. Spustenie týchto protilátok a dĺžka ich fungovania môže byť u obéznych ľudí oveľa nižšia a to kvôli zmenám v tukovom tkanive.

Boj s nárastom hmotnosti počas pandémie  

Predchádzať nárastu hmotnosti v období pandémie, kedy sme obmedzovaní rôznymi bezpečnostnými opatreniami, ako obmedzenia pohybu či sociálneho kontaktu, je predsa len ťažšie no stále možné. Prirodzený pohyb ako napríklad chôdza do práce nie je samozrejmosťou, pretože ľudia začali pracovať viac z domu. Na druhej strane však majú viac času kontrolovať svoje zloženie stravy a nastaviť si tak diétny režim, čo v prípade obedových rituálov počas pracovnej obednej pauzy nie je možné. Väčšina ľudí si počas pracovnej obednej pauzy volí jednoduchšiu cestu a navštevuje fastfoody, naopak počas toho ako pracujú doma môžu siahnuť po nízkosacharidovej strave. V konečnom dôsledku majú ľudia viac priestoru na individuálnu pohybovú aktivitu. V pohodlí domova si tak môžu zacvičiť podľa rôznych tréningových videí, ktoré ponúka napríklad YouTube.

Najlepším možným začiatok na ceste za vysnívanou postavou a zmenou životného štýlu je oslovenie nutričného poradcu NUTRI FOOD PLAN, ktorý s vami pracuje individuálne a aj napriek momentálnej situácií vám vie poskytnúť online výživové poradenstvo. Na základe konzultácie vie výživový poradca pripraviť individuálny diétny plán “na mieru“.

Sociálne médiá

Najobľúbenejšie články

NEWSLETTER

Nepremeškajte exkluzívny prístup k novinkám, súťažiam alebo akciám. Prihláste sa!