Korona a homeoffice: Ako si udržať hmotnosť či dokonca schudnúť?

Celý náš život vrátane metabolických pochodov prebieha v určitých biorytmoch. Tie je potrebné rešpektovať, ako nám ukazujú i dávne skúsenosti ľudstva. „V Biblii bol kresťanský piatok dňom pôstu a nedeľa dňom odpočinku. Bohužiaľ, s civilizačným zhonom na t

DIÉTA NA CHUDNUTIE I NA PODPORU ZDRAVIA

Očistná kúra v podobe ľahkej nízkoenergetickej diéty doplnená o dostatočný pitný režim s minerálnymi látkami a vitamínmi umožní upraviť odchýlky spojené s prehnaným príjmom energie, na ktorý telo reaguje vytvorením energetickej tukovej zásoby vo forme viscerálneho tuku. A o tom už dnes vieme, že vytvára nie len nežiadúce kypré tvary, ale predovšetkým má negatívne metabolické účinky napr. na rozvoj cukrovky alebo vysokého krvného tlaku. „Poprázdninová“ očistná kúra je preto veľmi žiadúca, keďže pomôže znížiť či lepšie odstrániť tukový prírastok a v samom začiatku tiež upraví naše metabolické pochody.

Pokiaľ vás trápi vyššia telesná hmotnosť a ohrozuje tým vaše zdravie je najvyšší čas ju upraviť. Kľúčom k úspechu sú najmä diétne opatrenia a fyzická aktivita. Napríklad chudnutie behom je jeden z najdostupnejších a najľahších spôsobov, avšak bez vhodnej zdravej stravy vám bude na nič. Už dva – tri kilogramy môžu byť začiatkom ďalšieho rastu tukového tkaniva a vždy je omnoho ťažšie a časovo náročnejšie redukovať veľký tukový prírastok než malý. Navyše, pre niekoho môžu byť práve tieto nevinné dve – tri kilá limitné pre rozvoj metabolickej poruchy. To môže viesť napríklad k vyššej hladine kyseliny močovej či krvného cukru (glykémií) i k zvýšeniu krvného tlaku.

POMÔŽE FITNESS JEDÁLNIČEK

Je známe, že príjem potravy by mal byť rozložený ideálne do piatich či šiestich menších porcií. Výživné raňajky, fitness obed a ľahká večera doplnené o zdravé „maškrtení“. Vtedy je pri našom zvyčajne nadbytočnom príjme energie najlepší pomer medzi využitím živín a tzv. spaľovacím teplom (špecificko-dynamickým účinkom potravy), ktoré metabolizmus sprevádza. Čím viac malých porcií, tým väčšia je v súčte ich tzv. tepelná strata.

Proteíny na chudnutie?

Desiaty, olovranty a rôzne „snacky“ preto majú svoj veľký význam v určenú časovú dobu nášho denného biorytmu. Z hľadiska zloženia by mali obsahovať všetky základné živiny vrátane ľahko stráviteľných bielkovín, keďže bielkoviny a chudnutie idú ruka v ruke najmä z hľadiska formovania postavy, ale i tukov s nenasýtenými mastnými kyselinami (predovšetkým rastlinné tuky), avšak minimum energeticky bohatých potravín na sacharidy. Odporúča sa preto obmedziť alebo úplne vylúčiť sladkosti.

Nie vždy je ovocie dobrá voľba

Súčasťou stravy by vždy mala byť tiež vláknina s vitamínmi a minerálnymi látkami v podobe ovocia či zeleniny pripravená vhodným spôsobom (vhodnejšia je surová). Veľmi dôležitý je aj dostatočný príjem neenergetických tekutín, teda vylúčiť sladké limonády, kolu či džúsy. Smoothie na chudnutie však tiež nie vždy prinesie želaný výsledok, keďže toto pravidlo platí aj pre tzv. čisté ovocné koncentráty obsahujúce fruktózu, ktoré metabolickou cestou môžu aj u detí viesť až k prekvapivému rozvoju vysokej hladiny kyseliny močovej a dny, ako bolo preukázané pri obéznych deťoch v Kanade.

Pre deti aj pre dospelých teda platí: konzumujte ľahko stráviteľné bielkoviny, minimum energie vo forme sacharidov, vlákninu v ovocí aj v zelenine a neenergetické nápoje.

Sociálne médiá

Najobľúbenejšie články

NEWSLETTER

Nepremeškajte exkluzívny prístup k novinkám, súťažiam alebo akciám. Prihláste sa!