Nadváha ničí mužov postupne.

Pritom chudnú rýchlejšie ako ženy. Najmä ak robia toto!

Poznáte niekoho, kto dnes nerieši svoju váhu? Asi nie. Čísla hovoria jasne. Každý druhý dospelý Slovák má buď nadváhu, alebo obezitu. Ľudí s obezitou je zhruba tretina slovenskej populácie, pričom prevažujú ženy. No zatiaľ čo ženy tento problém riešia, muži svoj stav zväčša podceňujú.

Muži majú sklon kilá navyše dlhodobo bagatelizovať. Čím dávajú priestor rozvoju zdravotných ťažkostí.

Muži svoju vyššiu váhu podceňujú

Vo všeobecnosti, muži pokladajú kilá navyše skôr za estetický, než zdravotný problém. A keďže sa na rozdiel od žien na svoj vzhľad príliš nezameriavajú, neriešia ani pribúdajúce kilogramy. Z dlhodobého hľadiska im však hrozí rozvoj zdravotných rizík spojených práve s nadváhou. Pritom stačí skutočne málo.

Muži začínajú s redukciou hmotnosti najmä zo zdravotných dôvodov. Ak však sa už na to dajú, sú zodpovednejší ako ženy a svoju hmotnosť riešia z dlhodobého hľadiska, nielen ako sezónnu záležitosť.

Zistite ako ste na tom s nadváhou

Hoci muži svoje kilogramy na rozdiel od žien podhodnocujú, čísla nepustia. Každý si vie jednoducho spočítať, v akom stave je. Svetová zdravotnícka organizácia pre Európanov definovala nadváhu indexom telesnej hmotnosti (t.j. Body-Mass-Index; BMI) v rozmedzí 25 až 30. Ďalším orientačným ukazovateľom nadváhy je pomer pása k bokom. Zdravotné riziko predstavuje, keď je pomer medzi obvodom pása a obvodom bokov pre mužov ˃ 0,90 a pre ženy ˃ 0,85.

TU ZISTÍŠ SVOJE BMI ZADARMO

Čo má spoločné nadváha, plodnosť, erekcia a krvný tlak? 

S nárastom obvodu pása rastie aj riziko metabolických ťažkostí a srdcovo-cievnych ochorení. To sú známe fakty. Nadváha a obezita však neprináša len známe zdravotné ťažkosti. Menej známym, ale pre zdravie a sebavedomie mužov mimoriadne významným je aj vplyv nadváhy na sexuálne zdravie. A to nielen v prípade, ak sa snažia o splodenie potomka. Spermie obéznych mužov bývajú pomalšie a lenivejšie, čo môže byť dôvodom neplodnosti.

„U mužov s nadváhou je kvalita spermií horšia približne o 10%, u obéznych jedincov až o 20%.“1

S pribúdajúcimi kilogramami častokrát prichádzajú aj problémy s vyšším krvným tlakom. Vedľajším efektom liekov predpisovaných na vysoký tlak je rozťahovanie ciev – a to aj v oblasti, kde si to muž nepraje. Prichádzajú problémy s erekciou a trpí kvalita sexuálneho života. No platí to aj opačne. Neplnohodnotná erekcia býva predzvesťou vzniku srdcových a cievnych ochorení zapríčinených nadváhou. V neposlednom rade svoju úlohu zohráva aj vek muža. Po štyridsiatke sa znižuje hladina testosterónu, čo je aj jedným z dôvodov prečo priberá na váhe.2 Odvolávajúc sa na medzinárodné štandardy, odborníci odporúčajú redukciu hmotnosti. Už 10% z váhy dokáže zlepšiť zdravotný stav, zvýšiť sebavedomie a vrátiť energiu do života.

Prečo muži chudnú rýchlejšie ako ženy?

Muži majú väčší predpoklad schudnúť rýchlejšie než ženy. Jedným z dôvodov je rýchlejší metabolizmus spôsobený už spomínaným hormónom testosterón, ktorý zvyšuje syntézu bielkovín a svalovej hmoty. Preto ak žena chudne pomalšie ako jej partner, neznamená to, že robí niečo zle.

Ako rýchlo a bezpečne zhodiť prebytočné kilogramy?

Metabolizmus každého človeka je jedinečný. Aby redukcia hmotnosti prebiehala úspešne, odporúčame obrátiť sa na odborníka. V programoch NUTRI FOOD PLAN dokáže výživový poradca vďaka odbornej diagnostike rýchlo zistiť, ako váš metabolizmus funguje a nastaviť individuálny redukčný alebo výživový program, rešpektujúci váš zdravotný stav. Vďaka tomu bude chudnutie rýchle a bezpečné.

„Chcel som schudnúť, ale nie hladovať. Neveril som, že „jedlo v prášku“ by mohlo nasýtiť poriadneho chlapa. Ale skúsil som. Obľúbil som si najmä polievky. Aj na predpísaný energetický príjem som si rýchlo zvykol. Rýchlo som zhodil svoje pivné brucho a dnes som v udržiavacom programe. NutriFood MRP jedlo je pre mňa najlepším riešením v mojom náročnom pracovnom tempe. Hoci neviem variť, toto jedlo si dokážem ľahko a rýchlo pripraviť, dokonca aj v práci, čo je veľmi praktické. Navyše, NUTRI FOOD PLAN, ako jediné redukčné a výživové programy na Slovensku, spĺňajú prísnu legislatívu a nariadenia EÚ pre plnohodnotnú náhradu celodennej stravy. Preto majú moju dôveru.“

Peter, 52 rokov, grafik

ZDROJE:

Muži s nadváhou a obezitou, máte horšie spermie! (pluska.sk)

Sociálne médiá

Najobľúbenejšie články

NEWSLETTER

Nepremeškajte exkluzívny prístup k novinkám, súťažiam alebo akciám. Prihláste sa!