Leto: obdobie, kedy nám najmenej chutí. Ako však zasýtime svoj apetít?

Leto, vysoké teploty a menšia chuť do jedla. Prečo to tak je? Čo treba jesť, aby sme sa zasýtili? Na tieto otázky pozná odpovede naše nutričné poradkyne Veronika Clavel dis a Zuzana Čičmanská.

V lete nám síce menej chutí jesť, no v tomto ročnom období je výnimočná šanca schudnúť. „Pri vyššej teplote stúpa spotreba príjmu tekutín, a tým je potlačená potreba jesť. Preto je veľmi dôležitý pitný režim,“  hovorí Veronika Clavel Dis. Preto organizmu prospievajú ľahké stráviteľné potraviny, ktoré obsahujú viac vody, ako ovocie, zelenina, či biele mäso. V lete sú totiž ťažko stráviteľné potraviny náročné na trávenie. Zložením by mala byť strava predovšetkým vyvážená a pestrá – dostatok celozrnných výrobkov, ovocia a zeleniny, nízkotučných mliečnych výrobkov, rýb, hydiny, zemiakov a strukovín. Podstatné sú aj jednoduché sacharidy.

Tak, ako nám v zime chutí teplejšie jedlo, jeme viac polievok, či menej studených jedál, v lete je to naopak. Takisto je dôležité dbať na skladovanie a udržiavanie potravín. V lete je totiž viac pravdepodobné, že sa nám potraviny a jedlá pokazia.

Studené polievky

Uhorkový šalát, či tzatziky z bieleho jogurtu s kôprom a trochu cesnaku. Čo majú tieto jedlá spoločné? Kvalitný príjem bielkovín, ktoré nás zasýtia, a zároveň osviežia.„Moje obľúbené letné jedlá sú sezónne šaláty z domácej zeleniny (paradajky, paprika, šalát, uhorka),“ tvrdí Zuzana Čičmanská. „Ochucujem ich len troškou soli a olivovým olejom, prípadne ich kombinujem s kúskami syra a kuracieho mäsa, či ryby.

Okrem bielkovín je dôležitý taktiež príjem vlákniny. O tú sa postará zasa ľahké, biele grilované mäso, či ryby s grilovanou zeleninou. „V lete sú najlepšie recepty z ovocia, či už čerstvého, alebo mrazeného,“ pokračuje Veronika Clavel, Dis. „Ľadová drť, či zmrazené dochucovadlá do vody od NutriFood sú taktiež výborné. Aj mrazené jahody.

Podľa výživovej poradkyne Zuzany Čičmanskej výborne poslúži aj sezónne ovocie s tvarohom, či dokonca aj grilovaný ananás. To isté platí aj pri polievkach, ktoré vedia byť lahodné v studenom stave. Ide napríklad o uhorkovú polievku, či dyňovú. Najmä počas horúcich mesiacov nás nielen zasýtia, ale aj schladia.

Recept na šalát podľa Zuzky:

  • 3-4 listy ľadového šalátu
  • 3-4 väčšie paradajky
  • 3-4 uhorky nakladačky (cca 8-10 cm dlhé)
  • 1 paprika (môže byť aj červená)
  • 1-2 ks mladej cibuľky 
  • 20 dkg grilované kuracie prsia (môžu byť na cesnaku) 
  • 1-2 lyžičky olivový olej
  • soľ podľa chuti
  • bazalka alebo provensálske bylinky

Všetko nakrájať na rezance, pokvapkať olejom, dochutiť soľou a bylinkami a nechať prípadne schladiť. 

Dobrú chuť!

ZUZANA ČIČMANSKÁ


Poradňa NUTRI FOOD PLAN v Detve v Banskej Bystrici a v Lovči
Okrem bielkovín je dôležitý taktiež príjem vlákniny. O tú sa postará zasa ľahké, biele grilované mäso, či ryby s grilovanou zeleninou. V lete sú najlepšie recepty z ovocia, či už čerstvého, alebo mrazeného. Ľadová drť, či zmrazené dochucovadlá do vody od NutriFood sú taktiež výborné.

Sociálne médiá

Najobľúbenejšie články

NEWSLETTER

Nepremeškajte exkluzívny prístup k novinkám, súťažiam alebo akciám. Prihláste sa!