Uvoľnite napätie v tele a zlepšite svoj spánok. Ako? Odpoveď je čokoláda.

O čokoláde sa dlhé roky tradujú rôzne historky o tom, v čom má vplyv na náš organizmus. Aj keď v niektorých prípadoch ide o výmysly, aj čokoláda má svoje negatíva a pozitíva. Vedeli ste, že zmierňuje pocit úzkosti a má pozitívny vplyv na nechty a vlasy?

Čokoláda je potravina, ktorá nás sprevádza už od útleho detstva. Okrem toho, že si ju len tak dáme, pridávame ju do rôznych receptov. Avšak vedeli ste, že čokoláda môže udržiavať vašu myseľ fit? Všetko má však svoje pozitíva aj negatíva.

Horká čokoláda je napríklad bohatým zdrojom horčíka. „Ten uvoľňuje napätie a znižuje nervovosvalovú dráždivosť, zmierňuje kŕče, pôsobí proti stresu, zlepšuje pamäť i spánok. Čokoláda obsahuje aj železo, ktoré pomáha dopravovať kyslík do mozgu, to sa pripisuje zvýšenej psychickej aktivite, aj keď toto sú zatiaľ iba domnienky,“ vysvetľuje certifikovaná nutričná poradkyňa NUTRI FOOD PLAN Ing. Miriam Varšová

Pozitíva aj negatíva

Čokoláda má teda pozitívny vplyv na cholesterol, ďalej antidepresívne účinky, povzbudzuje činnosť mozgu, zmierňuje pocit úzkosti, zvyšuje bdelosť, znižuje pocit únavy a ak jete kvalitnú čokoládu, má pozitívny vplyv na vaše vlasy či nechty. V minulosti sa čokoláde pripisovali mnohé negatíva, ktoré sa však nepotvrdili. Napríklad nebolo dokázané, že čokoláda ma negatívny vplyv na tehotné ženy, alebo že by kvalitná horká čokoláda mohla spôsobovať zvýšenú kazivosť zubov. Avšak aj čokoláda má svoje negatíva. Ako uvádza Miriam Varšová, všetky tieto faktory závisia od kvality čokolády a od skonzumovaného množstva. „Ak konzumujeme kvalitnú horkú čokoládu v rozumnom množstve, nie je dôvod na obavy. So znižujúcou sa kvalitou a stúpajúcou konzumáciou sa môže stať čokoláda nepriateľom. Dôvodom je obsah kalorických tukových súčastí a cukrov, ktoré dodajú telu naraz veľké množstvo energie,“ dodáva.

Veľká konzumácia čokolády môže spôsobovať obezitu, a jej nekontrolovateľná konzumácia môže viesť k rôznym alergiám. Čokoláda taktiež ovplyvňuje prudko hladiny cukru v krvi, preto jej nadmerná konzumácia môže byť jedným zo spúšťačov porúch metabolizmu cukrov, čo môže viesť k vzniku diabetu.  Čokoláda sa podieľa aj na vzniku zápchy. Nemali by sme ju jesť pri bolesti hlavy, pretože aj keď to tak nevyzerá, môže byť spúšťačom migrény.

Kakaové bôby, s ktorými sa dokonca obchoduje na burzách

Na trh sa dostávajú aj nekvalitné čokolády, v ktorých sú pridané látky, tzv. éčka. Pridávajú sa najmä do lacnejších druhov čokolád a náhrad pre zlepšenie vzhľadu, farby, arómy, chute či trvanlivosti. Tie vždy musia byť na obale čokolády uvedené a pokiaľ ich na obale nájdeme, takýto výrobok je lepšie nekúpiť. Medzi jednu z najdrahších surovín potrebných pre výrobu čokolády patria kakaové bôby, s ktorými sa dokonca obchoduje na burzách.  Obsahujú kakaové maslo, teda tuk, ktorý sa v čokoláde často nahrádza tukmi inými, lacnejšími najčastejšie rôznymi stuženými tukmi. Neexistuje však plnohodnotná náhrada za tento produkt a okrem toho, že takáto čokoláda má inú chuť má aj nežiaduce vlastnosti ako je vysoký obsah nasýtených tukov, vysoký obsah rafinovaného cukru, rôzne stabilizátory, aromatické látky, či dochucovadlá. Ak teda máte chuť na čokoládu, môžete vyskúšať aj  LOW CARB tyčinky NutriFood.

Čokoláda dokonca obsahuje viac ako 300 rôznych látok. Najdôležitejšie sú:

  • antioxidanty a to flavonoidy – kakao obsahuje konkrétne flavanoly, polyfenoly
  • teobromín
  • kofeín
  • minerály a stopové prvky ako vápnik, horčík, draslík, ale aj železo, fosfor či mangán
  • vitamíny K, B
  • vlákninu

Každá z týchto látok má vplyv aj na jednotlivé orgány v našom tele. „Napríklad flavonoidy v čokoláde môžu pozitívne vplývať na činnosť ciev a srdca. Takisto pôsobia proti vzniku krvných zrazenín, a tým dochádza aj k zníženiu rizika upchávania ciev,“ vysvetľuje Ing. Miriam Varšová Ďalej spomínaný polyfenol má pozitívny vplyv na imunitný systém a ochranu organizmu pred nachladnutím. Teobromín je zasa alkaloid, ktorý je podobný kofeínu a spolu s kofeínom pôsobí na človeka povzbudzujúco. Pripisujú sa mu účinky ako je znižovanie krvného tlaku, cholesterolu a taktiež pozitívne ovplyvňovanie centrálneho nervového systému. Zaujímavosťou je, že teobromín v čokoláde nie je pre ľudí toxický ani pri konzumácii veľkého množstva. Avšak pre psy a kone je čokoláda smrtiacim rizikom – a to práve kvôli obsahu teobromínu.

Mlsanie bez výčitiek

Ak sa však bojíte, že počas svojho mlsania priberiete, skvelou možnosťou môžu byť nutričné vyvážené FIT NutriFood tyčinky. Nízskosacharidové tyčinky NutriFood nielen chutia výborne, ale sú bohaté aj na vlákninu, bielkoviny, s vyšším obsahom vitamínov a minerálnych látok. Kvôli nízkemu obsahu sacharidov (4g z toho iba 1g cukru) sú vhodné ako maškrta aj pri chudnutí.

ING. MIRIAM VARŠOVÁ


Poradňa NUTRI FOOD PLAN v Košiciach, Poprade a Spišskej Novej Vsi
Čokoláda má teda pozitívny vplyv na cholesterol, ďalej antidepresívne účinky, povzbudzuje činnosť mozgu, zmierňuje pocit úzkosti, zvyšuje bdelosť, znižuje pocit únavy a ak jete kvalitnú čokoládu, má pozitívny vplyv na vaše vlasy či nechty.

Sociálne médiá

Najobľúbenejšie články

NEWSLETTER

Nepremeškajte exkluzívny prístup k novinkám, súťažiam alebo akciám. Prihláste sa!