Leto bez zmrzliny? Určite nie! Vyskúšajte FIT recept od našej poradkyne Zuzky a zistite zmrzlinové zaujímavosti

Zmrzlina. Letná pochúťka, ktorá vie potešiť nielen malých, ale aj dospelých. Aj tá však skrýva svoje zaujímavosti aj keď máme pocit, že tu je s nami od nepamäti. Poznáte aké?

Vedeli ste, že nikto vlastne nevie, ako zmrzlina vznikla? Šlo o pochúťku z ľadu či snehu, a ľudia si ju často doplnili medom, či ovocím. Prvý oficiálny recept na zmrzlinu pritom pochádza z roku 1668.  Aristokratka Anne Fanshaweová použila okrem spomínaného ľadu aj kvety pomaranča, alebo muškátový orech a ambru – hmotu, ktorá vzniká v tráviacom trakte veľrýb. Výroba a predaj zmrzliny vo veľkom merítku na komerčné účely sa začala až v roku 1851 v Bostone.

https://giphy.com/embed/bQMg8hU6XQAzC

via GIPHY

Obľúbená klasika

Zmrzlina pritom bola akýmsi luxusným zbožím. Mohli si ju dovoliť len tí bohatí, šlo o vzácnosť a akýsi exotický dezert. Aj keď sa kedysi do nej pridávalo len ovocie či kvety, dnes už má mnoho iných a zaujímavých príchutí: cesnak, slanina, chren, wasabi, či chobotnica. Zrejme aj táto zrmzlina niekomu chutí. 

https://giphy.com/embed/uUs14eCA2SBgs

via GIPHY

Avšak ľudia sú klasici: najviac je podľa štatistík obľúbená vanilková príchuť, za ňou je tesne čokoládová a jahodová.

Zmrzlinu si poriadne vážia za Veľkou mlákou, kde majú Národný deň zmrzliny, ktorý v roku 1984 uzákonil prezident Ronald Reagan. Je vždy tretiu júlovú nedeľu. V USA sa jej dokonca aj vyrába najviac na celom svete. Zmrzlina sa niekedy dokonca používa aj pri chorobách ako angína, či pri bolesti hrdla. Jej chladivé účinky dokážu totiž uľaviť od bolesti. Nejde však o liek!

Dnes je však ťažké odlíšiť túto ľahkú letnú pochúťku od zdravej zmrzliny

Takisto ako aj iné maškrty, aj táto môže škodiť a obsahovať veľa éčok. Netreba však zúfať. Naša poradkyňa Zuzka si pre vás pripravila rýchly recept na FIT zmrzlinu, ktorú hravo zvládnete aj doma.

Čo budete potrebovať? 

Následne si koktail pripravte v shakeri do ľubovoľnej nádoby, alebo do formy na nanuky. 

Takto pripravenú zmes doplnenú o chutné kúsky proteínových tyčiniek vložte do chladničky. 

A zmrzlina je hotová! Predovšetkým chutná, a zdravá.

Zdroje: https://www.factretriever.com/ice-cream-facts , NUTRI FOOD PLAN

ZUZANA ČIČMANSKÁ


Poradňa NUTRI FOOD PLAN v Detve v Banskej Bystrici a v Lovči
Naše NutriFood zmrzliny sú skvelé aj v tom, že ich môžete jesť aj počas našich redukčných programov. Okrem toho takáto naša zmrzlina obsahuje až 33% odporúčanej dennej dávky vitamínov, minerálnych látok a stopových prvkov, ktoré naše telo potrebuje. Vedeli ste okrem toho že naša NutriFood zmrzlina obsahuje iba 129 kalórií, pričom bežná zmrzlina (2 kopčeky) v stánkoch až 209 kalórií?

Sociálne médiá

Najobľúbenejšie články

NEWSLETTER

Nepremeškajte exkluzívny prístup k novinkám, súťažiam alebo akciám. Prihláste sa!