V postkovidovom čase dbajme na staroslivosť o vlastné telo

Pitný režim a špeciálny nízkoenergetický diétny program môžu predstavovať ideálny začiatok ako dostať telo po dlhých lockdownoch opäť do formy

Aj keď ešte nie je vyhraté, je nádej, že sa už v dohľadnej dobe aj my dočkáme zmiernenia všetkých reštriktívnych opatrení a bude času a priestoru na starostlivosť o vlastné telo. Podľa údajov obezitológa minimálne tretina populácie počas tejto doby pribrala na hmotnosti. Nastáva čas, aby sme čo najskôr spoločne hľadali cesty k zlepšeniu telesnej kondície a odstránenie nadbytočného tuku.

POVEDZME SI 3 PRAVIDLÁ

Tri základné opatrenia, ktoré by nám mali pomôcť: špecializovaný diétny program využívajúci nízkoenergetické náhrady, adekvátne pohybová aktivita a pitný režim pomáhajúci mobilizáciu telesnej vody a minerálov. Najideálnejším riešením je všetky tieto spomínané atribúty súčasne spojiť.

PRAVIDELNÝ PITNÝ REŽIM JE PODMIENKOU

Voda je základ života, hlad je prezlečený smäd – dôležitosť pitia doslova pramení aj z tohto príslovia. Pravidelný pitný režim je nevyhnutnou súčasťou zdravého životného štýlu, a dostatočný príjem tekutín je zásadný. Ak zároveň pracujete na vylepšovaní svojej postavy, možno ste nevedeli, že dôležitým dielom skladačky vedľa vyváženej nízkoenergetickej stravy a pohybu je práve pitie. Tichá voda totiž skutočne brehy myje.

Aké množstvo tekutín je vhodné počas dňa vypiť? Hoci sú ľudia odlišní svojou váhou, vekom a životným štýlom, strácajú pri bežnom režime vylučovaním, potením a dýchaním, zhruba dva a pol až tri litre vody denne. Podobné množstvo je teda potrebné znovu získať späť. Nie ale nárazovo. Príjem tekutín by mal byť rovnomerne rozvrhnutý do celého dňa tak, aby sme obličkám uľahčili pravidelné vylučovanie. Ak bojujete s ručičkou na váhe a nadbytočné kilá sa vám stále nedarí zhodiť, problém môže byť práve v pitnom režime. Ak nie je zabezpečené dostatočné vylučovanie, ktorému správny príjem tekutín pomáha, nemusia v takom prípade fungovať ani diéta. Pri odbúravaní tuku sa z tela vyplavujú toxické látky, a správny pitný režim k tomu významne prispieva. Štúdie naznačujú, že ľudia, ktorí veľa pijú, majú menší príjem potravy. V kombinácii s menším príjmom energie, ktorú vďaka tomu nepotrebujú dopĺňať v tak veľkej miere, „oklamú“ jedlo pitím. Táto metóda im pomáha k jednoduchšiemu chudnutiu.

POTRAVINY, KTORÉ POMÔŽU S ODVODNENÍM 

Dostatočné zavodňovanie organizmu dokonca slúži ako prevencia zbytočného zadržiavanie tukov a vody v tele. Ak trpíte zadržiavaním vody v tele, rozhodne neplatí, že by ste mali piť menej. Namiesto toho je želateľné zmeniť celý stravovací režim a zaradiť doň potraviny, ktoré pomáhajú s odvodnením – napríklad paradajky, rukolu alebo napríklad melón. Ten síce prispieva k hydratácii, vie však telo nabudiť aj k vylučovaniu. Zadržiavanie tekutiny v organizme môže byť spôsobené poruchou lymfatického systému. Vrátiť ho do rovnováhy pomáha vedľa zvýšeného príjmu tekutín tiež strava bohatá na draslík. Vhodnú skladbu jedálnička zaisťujú odborne zostavené stravovacie plány, ktoré najlepšie vedie certifikovaná výživová terapeutka.

S REDUKČNÝMI PROGRAMAMI NUTRI FOOD PLAN IDE VŠETKO LAHŠIE 

V programe NUTR FOOD PLAN je vypracovaný individuálny jedálniček vedúci k dlhodobej úprave stravovacích návykov, ktorý je pre každého klienta pripravený absolútne na mieru. A to ako z hľadiska vhodného nastavenia energie a živín, ktoré prechádzajú aj lekársku kontrolou, ako aj z hľadiska individuálnych požiadaviek, ktoré rešpektujú životný štýl. Samotný výživový plán klienta sa skladá z jedálnička minimálne na 14 dní vždy doplneného diétnymi nízkoenergetickými náhradami, ktoré sú volené tak, že sa varianty jednotlivých chodov (raňajky, desiaty, obedy atď.) môžu medzi sebou ľubovoľne kombinovať pri zachovaní danej energetickej hodnoty – čo umožňuje veľkú pestrosť a tým aj dodržiavanie diétneho programu.

Sociálne médiá

Najobľúbenejšie články

NEWSLETTER

Nepremeškajte exkluzívny prístup k novinkám, súťažiam alebo akciám. Prihláste sa!