Sú obézni v ohrození? Lekár radí, ako preventívne bojovať proti koronavírusu

Rizikovou skupinou nového koronavírusu nie sú len starí, ale aj chronicky chorí pacienti. Je rizikom aj obezita? Ako preventívne bojovať proti nákaze?

Pandémia koronavírusu paralyzovala život na celom svete. Hoci toto závažné ochorenie môže prebiehať bez príznakov, môže mať aj fatálne následky. Je rizikovým faktorom aj obezita? Aká je prevencia voči ochoreniu?

Vírus SARS-CoV-2 a ochorenie COVID-19 v súčasnosti významne ovplyvňuje životy ľudí na celom svete. Univerzita Johnsa Hopkinsa v Spojených štátoch amerických evidovala koncom marca viac ako 724-tisíc infekcií a 34-tisíc úmrtí. Situácia je však kritická aj v Európe. Nevyhla sa ani Česku a Slovensku. 

Hoci sú vo väčšine prípadov príznaky koronavírusu mierne, pre starších ľudí nad 60 rokov a chronicky chorých môže mať vírus fatálne následky. Patria do rizikovej skupiny aj ľudia, ktorí trpia obezitou?

OHROZENÍ SÚ CHRONICKÍ PACIENTI

Koronavírusy tvoria veľkú rodinu vírusov. Môžu spôsobiť mierne prechladnutie, no aj závažné, v niektorých prípadoch dokonca fatálne ochorenie dýchacích ciest. V prípade SARS-CoV-2 má infekcia väčšinou mierny priebeh. V niektorých prípadoch môže byť dokonca kompletne asymptomatická. Existuje však aj opačný extrém – koronavírus môže vyvolať závažnú, život ohrozujúcu pneumóniu so syndrómom akútnej dychovej tiesne.

Ľudia s chronickými ochoreniami sú tou najzraniteľnejšou skupinou a hrozí im najväčšie riziko nákazy koronavírusom. Týka sa to najmä pacientov so srdcovo-cievnymi ochoreniami, cukrovkou alebo rakovinou. Ohrození sú však aj tí, ktorí trpia obezitou.

ZABIJAK MENOM OBEZITA

Nejde pritom o žiadnu novinku. To, že medzi závažné rizikové faktory patrí obezita s BMI nad 35 kg/m² sa preukázalo už pri pandémiách chrípky H1N1 v roku 2009 a vírusoch SARS a MERS. K rovnakým záverom dospeli aj nedávne štúdie v čínskom Wu-chane a tiež v Taliansku, v ktorom bola prognóza závažnej formy koronavírusu pri obéznych pacientoch oveľa väčšia.

Až dve tretiny pacientov vo Veľkej Británii, ktorí potrebovali intenzívnu starostlivosť, boli práve ľudia s obezitou. Rizikovým faktorom bolo dokonca BMI nad 30 kg/m². Štúdie preukázali, že keď sú pacienti so závažnou formou obezity ventilovaní na jednotke intenzívnej starostlivosti, ich riziko je v porovnaní s neobéznymi pacientmi až šesťnásobne vyššie.

ZNÍŽENÁ KAPACITA DYCHU, ASTMA AJ APNOE

Koronavírus COVID-19 postihuje najmä dýchacie cesty. Pri ťažkom priebehu vedie k závažnému postihnutiu pľúc s možným respiračným zlyhaním. Obézni pacienti majú vďaka nadváhe zníženú dychovú kapacitu. Často ich trápia aj astmatické ťažkosti či dokonca rizikové spánkové apnoe.

Okrem toho trpia aj ďalšími závažnými ochoreniami, ako cukrovka, vysoký krvný tlak, stukovatenie pečene či ochorenia obličiek. Navyše, samotné tukové tkanivo, najmä brušný tuk, má prozápalové vlastnosti, vďaka čomu zlhoršuje hojenie. Je teda nepochybné, že obézni pacienti sú oveľa viac ohrození novým koronavírusom.

NAJLEPŠIA PREVENCIA JE ZDRAVÝ ŽIVOTNÝ ŠTÝL

Preto Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) spolu s Európskou spoločnosťou pre štúdium obezity (EASO) vydali záväzné odporúčania, ako postupovať v prevencii voči infekcii koronavírusom. Okrem štandardných odporúčaní nevynechávajú ani otázku diétneho režimu a pohybovej aktivity. 

Treba preto dodržiavať dlhodobý diétny program s dostatkom tekutín (minimálne 2 litre rozdelené na 5 až 6 porcií), zeleniny (s nízkym obsahom energie a vyšším obsahom vlákniny), vitamínov (vyššie dávky vitamínu C a D) a tiež probiotík (diétne mliečne produkty). Myslieť treba aj na pravidelnú pohybovú aktivitu, ktorú môžete vykonávať doma alebo vo voľnej prírode.

„Diéta by mala pri obéznych pacientoch rešpektovať zloženie, ktoré navrhla kvalifikovaná nutričná terapeutka. Tá by im mala pripraviť diétny program „na mieru“ s rešpektovaním adekvátneho limitu príjmu energie, bielkovín a tukov, a to vrátane doplnkových náhrad. Zabúdať netreba ani na pravidelné kontroly, ktoré v súčasnosti môžu prebiehať dištančne, teda telefonicky alebo e-mailom,” radí obezitológ a nefrológ Prof. MUDr.  Vladimír Teplan, DrSc. medicínsky odborný garant výživových a redukčných programov NUTRI FOOD PLAN pre Českú republiku.

„Základom je, pochopiteľne, neochorieť. Snažte sa napriek domácemu pobytu a menšej pohybovej aktivite nepribrať. V ideálnom prípade využite svoj pobyt doma na to, aby ste racionalizovali svoj diétny program s postupným úbytkom tukového tkaniva tak, aby sa váš organizmus nedostal do významnej ketózy (či dokonca do ketoacidózy) a nebola tak ovplyvnená vaša imunitná aktivita. Vzhľadom na súčasné mimoriadne opatrenia, ktorých dĺžka  sa bude odvíjať nielen od situácie u nás, ale aj vo svete, by ste mali zostať optimistom. Využite túto nečakanú zmenu pracovného režimu na to, aby ste sa venovali sami sebe,” dodáva.

Zdroj foto: NUTRI FOOD PLAN, Archív – doktor Vladimír Teplan, Pexels, Unspash, Pixbay

Sociálne médiá

Najobľúbenejšie články

NEWSLETTER

Nepremeškajte exkluzívny prístup k novinkám, súťažiam alebo akciám. Prihláste sa!