Nepozerajte sa na obezitu iba očami – v prvom rade ide o zdravie

Vieme, že väčšina ľudí vníma obezitu prioritne cez výzor. Tí, ktorí ňou netrpia, ale aj tí, ktorí sa s ňou pasujú. Vzhľad je totiž prvá a jednoznačná vec, ktorú obezita výrazne ovplyvňuje. Žiaľ, okrem neho vie ovplyvniť aj dôležitejší faktor – zdravie.

V dôsledku obezity je totiž veľakrát poškodzovaný nie len jeden konkrétny orgán, ale rovno celé časti organizmu. Tráviace problémy, srdce, pohybový aparát, no a psychika samozrejme tiež hrá svoju rolu. Preto sme pre vás pripravili tento inšpirujúci článok o bojovníkoch, ktorý schudli s NUTRI FOOD PLAN, a získali tak späť nielen svoje telo, ale najmä zdravie.

KEĎ BY STE SA AJ HÝBALI … ALE NEMÔŽTE

Problémy s pohybovým aparátom sú jedným z najbežnejších v prípade vysokej váhy. I keď možno výsledky sú v prvom momente dobré, postupom času obrovská váha tlačí na kosti a kĺby a celkovo i pohyb je obmedzený. Napríklad najmä mužské pokolenie sa sťažuje na pohybovú obmedzenosť, keďže pri mužskej postave je prirodzené, že sa tuk prioritne z veľkej časti ukladá do brucha. Podobne bol na tom aj pán Juraj: „Už dlhšie som sa cítil zle a mal som veľké brucho. Do toho ťažká chôdza a zlá ohybnosť celého tela…“ vymenúva Juraj. „Manželka však schudla a vyzerala výborne. Chcel som sa cítiť fajn, tak som šiel do toho! Mal som 3x denne stravu z NUTRI FOOD PLAN, a k tomu neskôr aj 1 porciu bielkovín so zeleninou. Najskôr som pociťoval veľký hlad, ale neskôr, keď som mal 3 jedlá a jedlo s bielkovinami, moje telo si zvyklo a cítil som sa super,“ vysvetľuje Juraj a pridáva stále viac dôvodov ale i ciest, ako diétu takmer bez problémov zvládnuť. Aj práve preto sa mu podarilo zhodiť krásnych 20 kíl a vrátiť sa do formy.

Svoje o tom vie aj náš Bálint Repka, ktorý síce zdravotné problémy nemal, no jeho pohyblivosť už bola tak obmedzená, že bolo skutočne len otázkou času, kedy sa nejaké dostavia. Našťastie Bálint si svoj problém uvedomil a včasnou reakciou ešte dokázal zvrátiť možný smutný osud pre jeho kĺby a chrbticu. Potvrdil to aj samotný Bálint: „Chcel som schudnúť skôr preventívne a mal som už pocit, že aj prirodzený pohyb mi čoraz viac robí problém.“ 

ZBAVTE SA OBMEDZUJÚCICH PRESVEDČENÍ

Vieme, že dnes je pojem „chudnem“ spájaný najmä s otázkou času. A i keď si mnoho ľudí uvedomuje svoj problém s obezitou, či dokonca vníma svoje zdravotné ťažkosti v dôsledku obezity, nie raz sa jednoducho nový životný štýl nedarí zapracovať do svojho života. NUTRI FOOD PLAN však myslel aj na to, a preto zostavil programy na chudnutie tak, aby ich mohli využívať aj skutočne naplno pracujúci ľudia. Podobný prípad bol aj Bálint. Navyše, keďže má vysoké fyzické zaťaženie, naša výživová poradkyňa musela počas chudnutia meniť program, ale ani to chudnutie nezastavilo.

„Nakoľko mám dve zamestnania a vykonávam manuálnu/fyzickú prácu, tak sme začali s programom MAN. Po štyroch týždňoch sme prešli na program PLUS. Dovtedy sa znížila aj moja váha, a Gabika zhodnotila, že fungovanie metabolizmu bolo regulované natoľko, že sme mohli znížiť príjem kalórií,“ teší sa Bálint odbornému usmerneniu našej poradkyne.

KEĎ UŽ SA OBEZITA PREJAVÍ AJ V KRVI

Práve vtedy to je ten alarmujúci okamih, kedy si človek naplno uvedomí, že obezita je viac ako len veľké brucho. Rovnakým uvedomením si prešla aj Miriama„Bola som často unavená, zadýchavala som sa pri námahe a mala som aj zvýšené hodnoty cholesterolu a triacylglycerolov“ sťažuje sa a objasnila nám i to, čo sa vlastne v jej hlavne udialo, že sa jej podarilo namotivovať tak, že schudla 21 kíl .

„Urobte prvý krok tým, že aspoň navštívite výživového poradcu, ktorý vám urobí vstupnú analýzu a prejde s vami namerané hodnoty. Na začiatku sú vždy hodnoty strašidelné, ale to je práve ten „alarm“, ktorý by vás mal nakopnúť. Rozhodnutie je len na vás, ale ten pocit, že každou kontrolou sa vaše hodnoty zlepšujú je neopísateľný. Chcela by som všetkých povzbudiť k tomu, aby ste už viac nečakali a urobili ten správny krok k zdravšiemu životnému štýlu. Na konci vás čaká zaslúžená odmena – vaša vysnívaná váha, budete sa cítiť krajšie, plní energie a hlavne ten pocit, že ste dosiahli cieľ, ktorý bol pre vás na začiatku možno nereálny.“ teší sa Mirka a my s ňou, že dala včas na varovania lekárov i svoju vlastnú kontrolku a stúpajúci cholesterol rýchlo skrotila.

VEDELI STE, ŽE MÔŽETE UBLIŽOVAŤ AJ SVOJEJ KOŽI?

„Bojovala som aj s ekzémom, ktorý zmizol do konca diéty – ako mi sľúbila poradkyňa. Aj ako babička by som chcela vyzerať mlado,“ začína svoje rozprávanie Hajnalka, ktorá schudla 13 kíl. Koža je totiž jeden z našich najväčších orgánov, kde sa zvyčajne prejaví takmer naozaj všetko. Zároveň sa pomocou kože telo čistí, preto je žiaľ pravdepodobné, že pri vysokej konzumácií rôznych nezdravých pochúťok sa vám tento jav prejaví práve na koži. Nehovoriac o tom, že napríklad i zvýšená konzumácia sladkostí môže mať za následok ekzém.

Vieme, že práve sladkosti, rôzne snacky a dobrotky na desiatu či len tak večer pri telke, si človek ťažko odoprie. Sú lahodné a chutné, no práve tie stoja za veľmi častou príčinou bezhlavého priberania a mnohokrát predstavujú skutočný „olej do ohňa“, pokiaľ ide o vaše zdravie, pretože sú plné veľmi nezdravých surovín, ako sú rôzne éčka, umelé sladidlá a v prípade čipsov aj soľ, ktorá má v zvýšenom množstve zlý dopad na vaše obličky a celkovo zadržiava vodu v tele.

CHUTNE A ZDRAVO

Väčšine klientov NUTRI FOOD PLAN sa však podarí vyriešiť aj tento problém s našimi zdravými sladkosťami i slanými pochutinami a môžu tak mlsať bez výčitiek. Rovnako je na tom aj Hajnalka: „Vanilková ryžová kaša je moja najobľúbenejšia, ale veľmi chutné sú karamelové MRP tyčinky a paradajková polievka. Aj dnes si nimi nahradím jedlo. Milujem to!“

KEĎ SPÍTE 8 HODÍN DENNE, NO ÚNAVA JE S VAMI STÁLE

Ako posledný zdravotný varovný signál obezity by sme vám radi dali do pozornosti obyčajnú únavu. Práve tá viedla k zmene aj našu Ingrid, ktorá schudla 18 kíl: „Zmenu som začala riešiťkeď som sa cítila už veľmi zle, nepáčila som sa sama sebe, bola som nešťastná pre svoju vysokú váhu a cítila som sa veľmi unavená.“ Je totiž všeobecne známe, že potraviny s rýchlym prísunom energie, teda väčšinou tie nezdravé pôsobia na telo rýchlym nabudením a následným útlmom. Aj preto sa vám už určite stalo, že ste si po dobrom kalorickom obede poriadne zívli a najradšej by ste si pospali rovno v práci.

Vo všeobecnosti môžeme povedať, že potraviny sú pre naše telo i myseľ naše hlavné palivo. Ak je to palivo zlé, nekvalitné, telo prestáva fungovať – je unavené. Preto je nutné po každej diéte zaujať i nový postoj, aby ste si svoje nové ja udržali aj naďalej a tiež netrápili svoje zdravie. Ingrid nám dáva len za pravdu: „Spôsob stravovania sa určite zmenil, snažím sa jesť menej pečiva – aj keď úplne som ho z jedálnička nevylúčila, viac zeleniny a ovocia a určite mám aj viac pohybu. Pozor sa snažím dávať na sladké, aj keď človek niekedy zhreší, ale všetko treba s mierou.“

NEZATVÁRAJTE PRED TÝM OČI

 Ubolený pohybový aparát, cholesterol, ekzémy, únava … aj to sú príbehy, ktoré môže písať obezita, hoci na prvý pohľad vôbec nie sú zjavné. Niektoré sa objasnia až krvným, či inými vyšetreniami, pri iných vás zas ani nenapadne, že by ich príčinou mohla byť problematická ručička na váhe. A predsa sa to deje. V roku 2016 bola obézna takmer polovica obyvateľstva a spolu s tým mnoho týchto ľudí trpelo vyššie uvedenými či inými symptómami. Nedajte si vziať zdravie stravou.

Sociálne médiá

Najobľúbenejšie články

NEWSLETTER

Nepremeškajte exkluzívny prístup k novinkám, súťažiam alebo akciám. Prihláste sa!