Bolesti brucha, stres, únava, nervozita. Situácie, ktoré nás zastihnú a nepomáha nič zo zaužívaných nápadov? Telo aj psychika si pýtajú rovnakú vec: detoxikáciu. Ktoré orgány potrebujú počas očisty najviac našu pozornosť?
PEČEŇ, ČREVÁ A ŽLČNÍK: PREČO JE DÔLEŽITÝ ICH DETOX?
Žlčník, pečeň, črevá. Tri orgány, ktoré sú najviac v našom metabolizme zaťažované. Tak, ako aj veci v našej domácnosti potrebujú údržbu, potrebuje ho aj naše telo. Prečo by sme sa však mali o tieto tri orgány starať najviac? Žlčník je súčasťou tráviacej sústavy. Jeho úlohou je zhromaždenie a zahustenie žlče, a jej vypudenie pri zvýšenej potrebe práve počas trávenia. Môže však dôjsť aj k jeho preťaženiu, a to pociťujeme ťažkým žalúdkom, bolesťami, plynatosťou, či nevoľnosťou. Aj pečeň je veľmi dôležitý orgán, ktorý čistí krv od škodlivých látok. Tie sa stávajú rozpustnými vo vode a sú vylúčené do žlče, ktorá ich prenáša do čriev. Jej preťaženosť sa prejavuje opuchmi, zlým trávením, nutkaním na zvracanie a žlto potiahnutým jazykom.
A v neposlednom rade sú to črevá, cez ktoré sa vylučujú škodlivé látky a naopak, dôležité látky sú vstrebávané do krvi. Náš organizmus dokáže do určitej miery detoxikovať naše telo či spomínané orgány. No ak napríklad dlhodobo konzumujeme ťažké, mastné, vyprážané jedlá, ktoré sú nezdravé a pridáme k tomu časté požívanie alkoholu, vie sa to podpísať na našich dôležitých orgánoch, ktoré pomáhajú nášmu telu správne fungovať.
Bolesti, tráviace ťažkosti, či nadúvanie. Tieto komplikácie nasvedčujú tomu, že naše telo potrebuje detoxikáciu. Tú dosiahneme napríklad odľahčenou stravou plnou zeleniny, chudého mäsa, jedál pripravených na pare, vode, bez najmenšieho množstva oleja. Len vtedy dokážu tieto orgány správne fungovať a len vtedy nám môže správne fungovať aj naše trávenie.
PRÍRODNÁ DETOXIKÁCIA ORGANIZMU
Už naše staré mamy poznali množstvo bylín, ktoré pomohli s prečistením nášho tela a organizmu. Napríklad pestrec: ten je výborný pre správnu funkciu pečene, rumanček podporuje hlavne trávenie, pŕhľava a breza svojimi močopudnými účinkami pomáha zbaviť sa organizmu toxínov.
V súčasnosti sa často sa využíva aj chlorela, ktorá pomáha odstrániť ťažké kovy z tela, čím napomáha funkcii žlčníka, pečene a obličiek. Výborný je aj zelený jačmeň, ktorý sa radí k silným antioxidantom.
Detox trvá nejaký čas, určitú dobu. Existuje dokonca aj 14-dňová očista organizmu, ktorá má účinok aj na psychické zdravie človeka. Tým, že si prečistíme telo, prečistí sa aj naša psychika. Všetko totiž spolu súvisí.
DETOXIKAČNÉ KÚRY
Očista organizmu má mnoho podôb. Ako sme už spomínali, ide o interval, ktorý trvá určitý čas. Môže trvať pokojne aj 7 dní, kedy doprajete svojmu telu tekutú stravu plnú vitamínov, bez cigariet, alkoholu, či kávy. Pri tekutej strave sa odľahčí žalúdok a črevá, či kompletný tráviaci systém.
Stačí sa rozhodnúť pre mix ovocných a zeleninových štiav, ktoré si ochutíte bylinkami. Je už na vás či sa rozhodnete pre 7, 12, či 20-dňový detox. Nie je hanbou obrátiť sa na odborníka. Keďže ide o radikálnu zmenu v stravovaní a životnom štýle, je potrebné poradiť sa napríklad s výživovým poradcom, ktorý vám prispôsobí detoxikačný program na mieru.
Najlepšie detox recepty
„Do kategórie detoxikácie organizmu patria potraviny, ktoré nejakým spôsobom pomáhajú očiste organizmu – podporujú proces trávenia, cirkuláciu krvi, vyplavovanie toxínov, podporujú imunitu, ochraňujú pečeňové bunky alebo obsahujú antioxidanty, ktoré pôsobia proti toxínom. Sú to najmä zelenina a ovocie,“ hovorí nutričná poradkyňa Ing. Janka Trebulová.
„Zázvor, cesnak, cvikla jablká, kapusta, karfiol, paradajky, brokolica, šaláty. Z ovocia je to najmä bobuľové ovocie, marhule, citrusové ovocie, melón. Tieto potraviny by mali tvoriť základ detoxikačnej stravy.“ Z ovocia a zeleniny si môžeme pripraviť skvelé detoxikačné recepty. Či už budú pripravené na pare, alebo vo vode, základ je dopriať si rovnako čerstvú, aj tepelne upravenú zeleninu. „Nezabúdajte, že najlepšie je využiť sezónne ovocie a zeleninu, ktoré je bohaté na vitamíny a minerály a naše telo ich vie najlepšie využiť vo svoj prospech,“ dodáva na Ing. Janka Trebulová.
ÚČINNÉ DETOXIKAČNÉ ČAJE
Okrem receptov môžeme svoje telo detoxikovať aj horúcimi nápojmi. Zmena nálad, nespavosť, nárast hmotnosti, alebo zhoršený stav pleti. Aj prostredníctvom toho sa nám snaží telo naznačiť, že je čas sa očistiť – detoxikovať.
MORINGA OLEJODARNÁ
Vedeli ste, že aj čaje majú blahodárne účinky na detoxikáciu organizmu? Napríklad čaj z moringy má blahodarné účinky na celú životosprávu bez vedľajších účinkov. Strom moringy olejodarnej sa označuje aj ako zázračný strom života. Obsahuje až: 90 živín 46 antioxidantov 18 aminokyselín a vysoký podiel vlákniny Je doteraz vôbec najbohatšou rastlinou na živiny. Dodáva telu potrebnú dávku vitamínov a minerálov, ktoré priaznivo pôsobia na metabolizmus a pomáhajú chrániť pred ochoreniami.
MATCHA ČAJ
Matcha podporuje metabolizmus, pomáha spáliť kalórie, upokojuje myseľ a uvoľňuje telo. Tento osviežujúci nápoj je takisto bohatý na vitamín C, zinok, magnézium, a vlákninu či vitamíny. Pri Matcha ide o formu prirodzenej detoxikácie, kedy sa telo zbaví chemikálií a kovov v celom tele.
YERBA MATÉ
Yerba Maté je populárny najmä v Peru. Povzbudí vás energiou a je skvelou náhradou kávy. Nemá negatívne účinky a je plný vitamínov a minerálov. Má dokonca skvelý účinok na vlasy a pleť. Obľúbený je pri chudnutí, únave či depresii.
Prečítajte si aj: Prečo piť čaj? Týchto 7 dôvodov vás presvedčí!
ČAJ PU-EHR
Čínsky čaj Pu-Erh je už tradíciou prírodnej medicíny. Tento vzácny nápoj redukuje cholesterol, pomáha pri nespavosti a strese. V niektorých krajinách sa dokonca nazýva aj spaľovač tukov. Látky v tomto čaji dokonca pomáhajú ničiť baktérie v žalúdku, či pri tráviacich ťažkostiach.
NÁSLEDKY A DÔSLEDKY DETOXU ORGANIZMU
Dôležitá je trpezlivosť. Neočakávajte, že sa za pár dní zbavíte všetkých toxínov v tele, no naopak, počítajte s tým, že sa už po pár dňoch budete cítiť lepšie, zdravšie. Aj detoxikácia má však svoje temné stránky, ktoré sú často dôsledkom toho, že sa ľudia neporadia s odborníkmi.
Nesprávny detox môže totiž znížiť našu imunitu, čo oslabiť našu obranyschopnosť. Ak trpíte cukrovkou, či srdcovými ochoreniami, mali by ste sa striktným detoxom vyhnúť. Dôležité je dodržiavať pravidelný spánok, piť veľa vody, a eliminovať nezdravú stravu. Ako sa hovorí, pomaly ďalej zájdeš. To platí aj pri očiste organizmu. Postupná a prirodzená detoxikácia človeka zbaví prebytočných kíl, zlej nálady a aj toxínov bez straty energie. Urobiť z detoxu rutinu a nie jednorazovú záležitosť pomôže vášmu telu viac, než hocičo iné.