Diéty majú svoje výhody, ale aj riziká. Je preto potrebné mať predtým, než začneme s diétami všetky informácie a prehľad o odbornom poradenstve s nutričným poradcom. Aké sú riziká ketodiéty? O tom hovoril náš odborník Prof. MUDr. Vladimír Teplan, DrSc.
V poslednej dobe sa stretávame predovšetkým na internete s rôznymi druhmi ketodiét. Zjednodušene sú prezentované ako univerzálna a jednoduchá cesta ku schudnutiu. Sú ponúkané všetkým, no zabúda sa na riziko, ktoré táto diéta môže priniesť. Najmä čo sa týka ľudí s existujúcimi chorobami.
Riziká a zlepšenia
„Ako lekár-odborník, ktorý sa desaťročia zaoberá problematikou metabolizmu a výživy spojených s obezitou, mi táto nekontrolovateľná a klamlivá reklama prekáža,” hovorí Vladimír Teplan. “Som totiž predovšetkým zodpovedný za zdravie pacientov a pacientov.”
Správne podávaná diéta totiž redukuje tukové tkanivo. Zlepšuje sa tak chudnutie v rámci brušného tuku, a znižuje sa riziko kardiovaskulárnych ochorení, porúch metabolizmu tukov, kyseliny močovej či dokonca vysoký krvný tlak.
A koho môže nesprávna ketodiéta ohroziť? Napríklad pacienta s cukrovkou. Je preto potrebné vedieť podstatné informácie a riziká, ktoré môže človek očakávať.
“Pôvodná ketodiéta vznikla medzi rokmi 1920-1930 ako liečebný pre liečbu epilepsie detí,” pokračuje Vladimír Teplan. “Preukázalo sa totiž, že pri veľmi nízkom príjme sacharidov a vysokom príjme tukov a čiastočne aj bielkovín dochádza v organizme ku tvorbe ketolátok, ktoré môžu slúžiť v mozgových bunkách ako významný zdroj energie namiesto glukózy, ktorá vzniká zo sacharidov.”
V súčasnej dobe sa pojmom Ketodiéta označuje diéta, ktorá pre veľmi nízky obsah sacharidov pri zastúpení ďalších živín (bielkovín a tukov), vedie k zvýšenej tvorbe keto-látok z tukového tkaniva.
Túto diétu obsahujú z energetického hľadiska 60% tuky, 35% bielkoviny a iba necelých 5% tvoria sacharidy. Princíp účinku Ketodiéty a jej klinické prejavy pri veľmi nízkom príjme sacharidov je hlavne odbúravanie tukov.
Zloženie diéty umožňuje pomerne rýchly nástup účinku, s vedľajšími metabolickými komplikáciami ako je pachuť v ústach či zmena v dýchaní (vylučovanie ketolátok). Tiež môže ísť o zvýšené množstvo moču (vylučovanie ketolátok močom), časté bolesti hlavy a pochopiteľne aj psychický pocit zásadné zmeny jedálnička s prísnou redukciou sacharidov a to aj vrátane polysacharidov (škroby).
Čo je však najdôležitejšie?
Najdôležitejšie je poradiť sa s odborníkom. V súčasnosti sa pozornosť nutričných poradcov pri klientoch, ktorí sú zatiaľ zdraví a chcú len chudnúť presúva k medicínskym indikáciám diét. Ide predovšetkým o diabetes, hypertenziu a ischemickú srdcovú chorobu, takisto aj o metabolický syndróm pri obezite.
Zároveň má diéta pozitívny vplyv na stav pohybového aparátu: kĺbov, dnu, výskyt močových kameňov ale pri ozajstnom úspechu aj na celkovú psychickú harmóniu pacienta. Je však potrebný vysoký príjem tekutín a vyrovnanie minerálov, predovšetkým draslíka a horčíka pri dlhšom užívaní.
Nekontrolovateľné poskytovanie ketodiéty prináša riziko predovšetkým pre ľudí s ochorením obličiek, čriev, nevyrovnanou cukrovkou a pre ľudí so srdcovými problémami.
Diétu by preto nemali začínať pacienti, či klienti, ktorí neprejdú poriadnou kontrolu zdravotného stavu. Nie však podľa internetu, ale podľa podrobného dohľadu a rozboru metabolizmu od nutričnej terapeutky, či odporúčaní lekára.
PROF. MUDR. VLADIMÍR TEPLAN, DRSC.
V súčasnej dobe sa pojmom Ketodiéta označuje diéta, ktorá pre veľmi nízky obsah sacharidov pri zastúpení ďalších živín (bielkovín a tukov), vedie k zvýšenej tvorbe ketolátok z tukového tkaniva. Princíp účinku Ketodiéty a jej klinické prejavy pri veľmi nízkom príjme sacharidov je hlavne odbúravanie tukov.